ABD, Dijital Yuan Kullanma Konusunda Uyarıda Bulundu

Çin’de gerçekleşen Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’nın açılış merasiminin tamamlanmasının akabinde ABD Kongre üyelerinden olimpiyattaki etkinliklerde dijital yuan kullanımına dair ihtarlar geldi.

Reuters’ın bildirdiği üzere Pennsylvania Senatörü Pat Toomey, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Hazine Bakanı Janet Yellen’a gönderdiği bir mektup ile dijital yuanın kullanımının neden olabileceği potansiyel tehlikelere dikkat çekti. Gönderdiği mektupta Toomey, Çin hükümetinin, olimpiyat oyunlarını merkezi bankası dijital para ünitesi olan CBDC’nin daha geniş kitlelerce benimsenmesi için kullanabileceği konusundaki kaygılarını lisana getirdi.

Dijital yuanın hudut ötesi ödemelerde bir standart haline gelmesi, ABD için bir tehdit olabilir

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları, geniş bir memleketler arası ziyaretçi kümesi ortasında Çin’in CBDC’si için birinci büyük test alanı olma özelliğini taşıyor. Neredeyse iki yıl evvel piyasaya sürülmesinden bu yana, dijital yuan kullanan süreçler toplam 13 milyar doları aşmış, yaklaşık olarak 10 milyon tüccar ise Kasım 2021’e kadar CBDC için dijital cüzdanları aktifleştirmiş durumda.

Olimpiyatlarda bir ortaya gelen memleketler arası kalabalığın dijital yuan kullanmasının ve dijital yuanın yayılmasının hudut ötesi ödemelerde bir standart oluşmasına neden olabileceğini belirten Toomey, bu durumun potansiyel olarak ABD çıkarları için bir tehdit oluşturabileceğini kaydetti. Bunun üzerine ABD’nin Devlet ve Hazine Departmanları’ndan, Çin’in dijital yuanını kullanan yabancı ziyaretçi sayısı hakkında rapor vermeleri talep edildi.

Konuya dair konuşan Toomey, “Küresel dijital iktisatta önder olarak kalmanın ve dijital para üniteleri üzere yeni inovasyonları desteklemenin ehemmiyeti, Çin dahil öteki ülkelerle değerli bir stratejik rekabet alanıdır” şeklinde kaydetti. Öte yandan Minnesota Temsilcisi Tom Emmer da Toomey üzere atletlere Çin’deyken dijital yuan kullanmamaları ismine ihtarda bulundu. Daha evvel Fed’in CBDC ihraç etme kabiliyetini sınırlamak için yasa teklifinde bulunan Emmer, Çin’in “dijital otoriterlik” altında yaşadığını söz etmişti.

Bundan da öncesinde, temmuz ayında, üç senatörden oluşan bir küme; ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi’ne, Çin Komünist Partisinin CBDC’yi konuk atletleri hem oyunlarda hem de ABD’ye döndüklerinde takip etmek için kullanabileceğini tez eden bir mektup göndermişti. Hatta ABD’li atletlerin kendi telefonlarını ‘kötü maksatlı yazılım’ bulaşma ihtimaline karşı konutta bırakması gerektiği ihtarında bulnan komite, atletlerin Çin’deyken sırf tek kullanımlık telefon kullanmalarını tavsiye etmişti.