AKP’li Yetkililerden Metaverse Toplantısı Sonrası Açıklama

TBMM Küme Başkanvekilleri Uzman Ünal ve Mustafa Elitaş ile AKP Bilgi ve İrtibat Teknolojilerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ömer İleri’nin iştirakleriyle birlikte AKP, metaverse ortamındaki birinci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının içeriğine ait Ünal, metaverse alanında yapılması gerekenhem finansal hem de hukukî düzenlemeler olduğunu kaydetti.

Ünal ve İleri’nin parti genel merkezindeki farklı odalardan katıldığı toplantıya TBMM’den katılan Elitaş ise metaverse’ün uzun bir müddettir gündemde olduğunu; lakin gelişen teknolojiler sayesinde son vakitlerde popülerlik kazandığını tabir etti.

Türkiye bu alanda önder olabilir

Metaverse’ün temelini oluşturan teknolojilerim sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve blokzincir olduğunu belirten İleri, “Özellikle blokzincir teknolojileri ile bu dijital varlıklar yahut dijital mülkiyet kavramının mümkün olduğu anlaşılmıştır ve bu bağlamda metaverse çalışmaları hız kazanmıştır” sözlerini kullandı. Metaverse’ün popülerleşmeye yeni başlamış bir olmasına karşın süratle gelişerek birçok dalı etkileyeceğini aktaran İleri; Türkiye’nin bu alanda lider olabileceğini kaydetti.

Farklı ortamlardan iştirakçilerle siyasi alandaki birinci toplantının yapıldığını hatırlatan Ünal, metaverse için “Fiziki coğrafyanın ortadan kalktığı ve internet coğrafyasında farklı kentlerden, farklı ülkelerden insanların bir gözlük aracılığı ile ortak bir platformda buluşup rahat bir halde toplantılarını yapabilecekleri bir ortam” sözlerini kullandı.

“Hem finans manasında hem hukuk manasında önemli regülasyonlar gerekiyor”

Buna ek olarak Ünal, “Tabii bu dijital dönüşümün bir sonucu olarak bu alanda yapılması gereken hem finans manasında hem hukuk manasında önemli regülasyonlar gerekiyor. Biz toplantıda bunları da değerlendirdik. Bugün bilhassa kripto varlıklarla ilgili yapılacak yasal düzenleme konusunu konuştuk” biçiminde aktardı.

Öte yandan İleri, dijital ve teknolojik gelişmelerin yalnızca teknik boyuttan ibaret olmadığını; bunların bir de tüzel, ekonomik ve toplumsal boyutlarının olduğunu belirtti.