Apple’ın Gizlilik Özelliği Facebook’a Gelir Kaybettirecek

Birçoğumuz gerçek hayatta bahsettiğimiz gereksinimlerimizin uygulamalarda önümüze reklam olarak çıktığını fark etmişizdir. Telefonumuz üzerinden hiçbir site ya da uygulamada aramasak bile konuştuğumuz şeylerin reklam olarak çıkması akıllara ‘Dinleniyor muyuz?’ sorusunu getiriyor.

Bilgisayarlarda reklam engelleyici kullanmak bu durum için bir tahlil olabilir. Mevzu telefonlarımız olduğunda artık neredeyse her uygulamada önümüze çıkan reklamları engellemenin bir yolu yok. Apple, reklamverenlerin datalarına erişip erişememesini kullanıcılarının seçimine bırakacak yeni saklılık değişikliğini duyurdu.

Yapılan zımnilik güncellemesi Facebook’a 10 milyar dolara mal olacak

iPhone telefonlara gelecek olan yeni ‘Uygulama İzleme Şeffaflığı’ özelliği ile kullanıcılar reklamverenlerin verilerine erişip erişememesini seçebilecek. Bu da uygulamalarda önümüze çıkan reklamları direkt etkileyecek ve iPhone kullanıcılarının reklamverenler tarafından amaç alınmasını zorlaştıracak.

Bu yeni kapalılık değişikliği ile reklamlardan milyarlarca dolar kazanan Facebook’un geliri de direkt etkilenecek. Facebook’un ana şirketi Meta geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Apple’ın yapacağı kapalılık değişikliğinin şirketin 10 milyar dolarlık gelir kaybına neden olacağını argüman etti. Apple yöneticisi Jane Hovarth ise “Facebook yöneticileri, niyetlerinin mümkün olduğunca bilgi toplamak olduğunu açıkça belirttiler. Kullanıcı kapalılığına yönelik bu saygısızlık büyümeye devam ediyor” dedi.

Apple, bu değişikliği geçtiğimiz yıl yapmayı planlıyordu lakin geliştiricelerin değişikliğe hazırlanmaları için bu yıla erteledi. Şirketler her ne kadar değişikliğe itiraz etseler de Apple bunu yapmakta kararlı. Görünüşe nazaran artık milyonlarca iPhone kullanıcısı reklamlardan daha uzak bir hayat sürecek.