Arabalardaki Motor Kısaltmaları ve Anlamları

Gerçek otomobilseverler bilir ki otomotiv bölümündeki gelişmeleri yakından takip etmek, her anı heyecanlı geçen bir maçı izlemek üzeredir. Bilhassa son yıllarda yaşanan gelişmeler, araba dünyasında yeni bir periyodun başladığını gösteriyor. Şayet bu dünyaya şimdi yeni ilgi duymaya başladıysanız otomotiv kısaltmaları, bilhassa motor kısaltmaları, bazen nitekim hayli baş karıştırıcı olabilir.

CDTI, TSI, GTI, TDI üzere motor kısaltmaları herkes tarafından biliniyor diye düşünebilirsiniz fakat amatör bir otomobilsever için tüm bu kısaltmaların manasını bilmek biraz sıkıntı olabilir. Zati otomotiv dalında yaşanan gelişmeler nedeniyle hayatımıza pek çok yeni kısaltma girdi. Yani motor kısaltmaları nedir, manaları nelerdir biraz daha yakından incelemek herkesin bu dünyaya biraz daha uygun hakim olmasını sağlayacaktır.

Arabalardaki motor kısaltmaları:

 • HP / Beygir gücü
 • PS / Beygir gücü (Almanca)
 • KW / Kilowatt
 • NM / Newton Metre
 • ECU / Elektronik denetim ünitesi (Motor Beyni)
 • I / Akaryakıtlı araçlara verilen genel isim
 • D / Dizel araçlara verilen genel isim
 • T / Turbo
 • TDI /Turbo direkt enjeksiyon (Dizel)
 • SDI / Atmosferik direkt enjeksiyon (Dizel)
 • CDI / Direkt yakıt enjeksiyonu
 • CDTi / Dizel direkt turbo enjeksiyonu
 • HDi / Yüksek basınçlı direkt enjeksiyon
 • TDCi / Direkt enjeksiyonlu turbo dizel
 • CRDi / Dizel direkt yakıt enjeksiyonu
 • DCi / Direkt yakıt enjeksiyonu
 • TFSI / Turbo direkt yakıt enjeksiyonu
 • TSI / Turbo direkt enjeksiyon
 • VGT / Değişken geometrili turbo
 • VTEC / Elektronik değişken supap zamanlaması kontrolü
 • VVT / Değişken supap zamanlaması
 • CVVT / Daima değişken supap zamanlaması
 • VANOS / Değişken eksantrik mili kontrolü
 • VTi / Değişken zamanlamalı supap sistemi
 • GDI / Direkt akaryakıt enjeksiyonu
 • FSI / Direkt yakıt enjeksiyon
 • DOHC / Üstten çift eksantrik sistemi
 • EFI / Elektronik yakıt enjeksiyonu
 • EGR / Egzoz gazı devridaimi
 • MAF / Hava akış Sensörü
 • CAT / Katalitik konvertör
 • DPF / Dizel partikül filtresi
 • ACT / Silindir kapatma teknolojisi

HP / Beygir gücü

HP kısaltması ile bilinen Horse Power, Türkçesi ile beygir gücü; araba motorunun gücünü gösteren ünitedir. Almanca Pferde Stärke, PS kısaltması ile bilinir.

KW / Kilowatt

KW ya da kWh kısaltması ile bilinen kilowatt ya da kilowatt saat, 1000 watt saate ya da 3.6 megajoule kıymetine eşit bir güç ünitesidir.

NM / Newton metre

NM kısaltması ile anılan Newton metre, tork gücünü söz eden ünitedir. 1 metrelik moment koluna uygulanan 1 Newtonluk kuvvettir.

ECU / Elektronik denetim ünitesi (Motor Beyni)

ECU kısaltması ile bilinen Electronic Control Unit, Türkçesi ile Elektronik Denetim Birimi; motorlu araçların çalışmasını ve yönetilmesini sağlar.

I / Akaryakıtlı araçlara verilen genel isim

I kısaltması ile bilinen Injection terimi, benzinli motor tipindeki araçları tanımlarken kullanılan bir kısaltmadır.

D / Dizel araçlara verilen genel isim

D kısaltması ile bilinen Diesel, dizel motor tipindeki araçları tanımlarken kullanılan bir kısaltmadır.

T / Turbo

T kısaltması ile bilinen Turbo, içten yanmalı motorlarda kullanılan çok besleme sistemidir.

TDI /Turbo direkt enjeksiyon (Dizel)

TDI kısaltması ile bilinen Turbo Direct Injection, Türkçesi ile Turbo Direkt Enjeksiyon; dizel araçlarda akaryakıtı direkt olarak yanma odasına gönderen yakıt enjeksiyon sistemidir.

SDI / Atmosferik direkt enjeksiyon (Dizel)

SDI kısaltması ile bilinen Saugh Direct Injection, Türkçesi ile Atmosferik Direkt Enjeksiyon; günümüz dizel araçlarda yaygın olarak kullanılan ve yakıtı direkt yanma odasına püskürten sistemdir.

CDI / Direkt yakıt enjeksiyonu

CDI kısaltması ile bilinen Common-Rail Direct Injenction, Türkçesi ile Direkt yakıt enjeksiyonu; akaryakıtın direkt olarak silindir içerisine püskürtüldüğü sistemdir.

CDTi / Dizel direkt turbo enjeksiyonu

CDTi kısaltması ile bilinen Common Rail Diesel Turbo Injection, Türkçesi ile Dizel direkt yakıt enjeksiyonu; dizel motorlarda kullanılmakta olan yakıt sistemlerinden biridir.

HDi / Yüksek basınçlı direkt enjeksiyon

HDi kısaltması ile bilinen High Pressure Direct Injection, Türkçesi ile Yüksek basınçlı direkt enjeksiyon; yüksek basınçlı yakıt püskürtme sistemidir.

TDCi / Direkt enjeksiyonlu turbo dizel

TDCi kısaltması ile bilinen Turbo Diesel Common-Rail Injection, Türkçesi ile Direkt enjeksiyonlu turbo dizel; yanma odasına gönderilen yakıtın büyük bir kısmını güce çevirir.

CRDi / Dizel direkt yakıt enjeksiyonu

CRDi kısaltması ile bilinen Common Rail Diesel İnjection, Türkçesi ile Dizel direkt yakıt enjeksiyonu; yakıt ve hava karışımını arttırarak muhtaçlık duyulan yakıtı motora gönderen sistemdir.

DCi / Direkt yakıt enjeksiyonu

DCi kısaltması ile bilinen Direct Common-Rail İnjection, Türkçesi ile Direkt yakıt enjeksiyonu; akaryakıtı direkt olarak yanma odasına gönderir.

TFSI / Turbo direkt yakıt enjeksiyonu

TFSI kısaltması ile bilinen Turbo Fuel Stratified Injection, Türkçesi ile Turbo direkt yakıt enjeksiyonu; turbo güçte akaryakıtı yanma odasına gönderir.

TSI / Turbo direkt enjeksiyon

TSI kısaltması ile bilinen Turbocharged Stratified Injection, Türkçesi ile Turbo Direkt Enjeksiyon; silindir içine direkt enjeksiyon olarak da bilinir.

VGT / Değişken geometrili turbo

VGT kısaltması ile bilinen Variable Geometry Turbo,Türkçesi ile Değişken geometrili turbo; şartlara nazaran değişim gösteren turboşarj cinsidir.

VTEC / Elektronik değişken supap zamanlaması kontrolü

VTEC kısaltması ile bilinen Variable Valve Timing Electronic Control, Türkçesi ile Elektronik değişken supap zamanlaması denetimi; motorun devire nazaran supap zamanlamasını değiştirdiği sistemdir.

VVT / Değişken supap zamanlaması

VVT kısaltması ile bilinen Variable Valve Timing, Türkçesi ile Değişken supap zamanlaması; içten yanmalı motorlarda performansı iyileştirmek için kullanılan sistemdir.

CVVT / Daima değişken supap zamanlaması

CVVT kısaltması ile bilinen Continuously Variable Valve Timing, Türkçesi ile Sürekli değişken supap zamanlaması; eksantrik mili ve supapların açılma vakitlerinin daima değiştirilebildiği sistemdir.

VANOS / Değişken eksantrik mili kontrolü

VANOS kısaltması ile bilinen Variable Nockenwellen Steuerung, Türkçesi ile Değişken eksantrik mili denetimi; elektronik dayanaklı hidrolik lifterlar ile valf açılma zamanını ayarlar.

VTi / Değişken zamanlamalı supap sistemi

VTi kısaltması ile bilinen Variable Valve Lift Timing Injection, Türkçesi ile Değişken zamanlamalı supap sistemi; eksantrik mili ve supapların açılma vakitlerinin değiştirilebildiği sistemdir.

GDI / Direkt akaryakıt enjeksiyonu

GDI kısaltması ile bilinen Gasoline direct Injection, Türkçesi ile Direkt akaryakıt enjeksiyonu; akaryakıtın doğrudan yakıt odasına gönderildiği sistemdir.

FSI / Direkt yakıt enjeksiyon

FSI kısaltması ile bilinen Fuel Straified Injection, Türkçesi ile Direkt yakıt enjeksiyon; her silindirde farklı bir yakıt enjektörünün bulunduğu sistemdir.

DOHC / Üstten çift eksantrik sistemi

DOHC kısaltması ile bilinen Double Overhead Camshaft, Türkçesi ile Üstten çift eksantrik sistemi; günümüzde yaygın olarak kullanılan ve supapların çok daha kolay açılmasını sağlayan motor sistemidir.

EFI / Elektronik yakıt enjeksiyonu

EFI kısaltması ile bilinen Electronic Fuel Injection, Türkçesi ile Elektronik yakıt enjeksiyonu; basınç ile yakıtı direkt motora yollar.

EGR / Egzoz gazı devridaimi

EGR kısaltması ile bilinen Exhaust Gas Recirculation, Türkçesi ile Egzoz gazı devridaimi; egzoz gazı ölçüsüne karar veren sistemdir.

MAF / Hava akış sensörü

MAF kısaltması ile bilinen Mass Air Flow, Türkçesi ile Hava akış sensörü; hava filtresine giden havayı ölçen sistemdir.

CAT / Katalitik konvertör

CAT kısaltması ile bilinen Catalytic Convertor, Türkçesi ile Katalitik konvertör; katalitik dönüştürücü olarak da bilinir ve egzoz gazındaki ziyanlı unsurları daha az ziyanlı hale getirir.

DPF / Dizel partikül filtresi

DPF kısaltması ile bilinen Diesel Particulate Filter, Türkçesi ile Dizel partikül filtresi; dizel motorda yakıt yanması sonucu ortaya çıkan ziyanlı unsurlar için kullanılan filtre sistemidir.

ACT / Silindir kapatma teknolojisi

ACT kısaltması ile bilinen Active Cylinder Technology, Türkçesi ile Silindir kapatma teknolojisi; birkaç silindiri kapatarak oburlarının yanmasını sağlayan sistemdir.

Otomotiv bölümünde sıkça kullanılan motor kısaltmalarından ve ne manaya geldiklerinden bahsettik. Araba dünyası geliştikçe bunlara misal daha pek çok kısaltma ve tabirle müsabakaya devam edeceğiz üzere görünüyor.