Audi RSQ8 ve Jeep Trackhawk, Drag Pistinde Rekabet Ediyor

Bu yılın ikinci drag yarışı haberiyle araba tutkunlarını bir defa daha buraya davet ediyoruz. Yeni yılın birinci gününde bomba üzere bir yarış düzenleyen ünlü YouTube araba kanalı carwow, BMW i4 M50 ve Tesla Model 3 Performance modellerini drag yarışında teste tutmuştu. Dün yayınlanan yeni drag yarışında ise ağır sıkletler kozlarını paylaşıyor.

Klasikleşen drag yarışlarında bu haftanın konukları Audi RSQ8 ve Jeep Trackhawk oldu. Her iki modelin de yarış pistlerinin tozunu attırması için tasarlanmadığını söyleyebiliriz. Lakin ağır imgelerine karşın her iki arabanın de yarışta birbirinden argümanlı olduğu net bir biçimde anlaşılıyor. Yarışın kendisine göz atmadan evvel her vakit olduğu üzere arabaların genel özelliklerine bir göz atalım.

Yarışçıların genel özellikleri:

Yarışın birinci sırasında yer alan beyaz renkli Jeep Trackhawk, 6.2 litrelik v8 supercharger motoruyla 710 beygir ve 880 Nm’lik etkileyici bir güç üretiyor. Otomatik vitesli ve dört çeker olan modelin 2 bin 429 kg’lık tartısıyla manzarasının hakkını verdiğini söyleyebiliriz. Jeep Trackhawk’ın piyasa fiyatı ise 89 bin 999 sterlin olarak belirtiliyor.

Jeep’in gri renkli rakibi Audi RSQ8, 4 litrelik çift turbolu V8 motoruyla 600 beygir ve 800 Nm tork gücü üretiyor. Alman devinin göz bebeği rakibi üzere otomatik vitesli ve dört çeker. Lakin 2 bin 315 kg’lık yüküyle rakibine kıyasla daha hafif bir model. Tartısından giden sayılarsa fiyatına yansıyor. Audi RSQ8’in piyasa fiyatı 107 bin sterlin olarak belirtiliyor.

Şimdi de sıra bu iki güçlü rakibin kozlarını paylaştığı yarışa geldi. Yarışın birinci etabında (5:10 ve 6:38 ve 7:25) araçların kalkış suratları teste tutuluyor. İkinci etaptaysa (8:23 ve 9:10) arabaların sürüş sırasında hızlanma kabiliyetleri yarıştırılıyor. Üçüncü ve son etapta (10:20) da fren testi yer alıyor.

Audi RSQ8 ve Jeep Trackhawk drag yarışı:

YouTube video