Bilim İnsanlarının Hayvanları İncelemek İçin Yeni Yöntemi

Amerika’da bir küme bilim insanı, jenerasyonu tükenmekte olan hayvan çeşitlerini korumak için yeni bir çalışmaya başladı. Araştırmacılar, tiplerin özelliklerini ve hayat alanlarını anlamak için yeni bir prosedür geliştirdi. Grubun hayvanların havadaki DNA’sından data elde etmenin prosedürlerini anlattıkları iki bilimsel makale Current Biology mecmuasında yayınlandı.

Hayvanlar hakkında bilgilerin elde edilmesini sağlayan formül hayli enteresandı. Araştırmacılar havayı vakumlamak üzerine geliştirilen bir araç yardımıyla, bölgede yaşayan hayvan tipleri hakkında bilgi topladı. Kanada’daki York Üniversitesi’nde moleküler ekolojist ve çalışmanın ortak muharriri Elizabetch Clare bu usulü “Kelimenin tam manasıyla gökyüzünden DNA emiyoruz. formunda açıkladı.

Havadan vakumlama tekniği hayvan çeşitleri hakkında bilgi verdi

Çevresel DNA ya da “eDNA” organizmaların meyyit deri hücreleri ya da dışkılarından etrafa yayılır. Bu dataların incelenmesi bölgedeki canlı cinslerinin bilgisini verir. Bilim insanları, karada yaşayan hayvan tiplerinin çeşitliliğini hakkında bilgi toplamak için ortamdaki eDNA bilgilerinden yararlanan bir araç tasarladı.

Araç sayesinde ortamdaki hayvan izleri tespit edildi. Günümüzde esasen balıklardan mikroorganizmalara, suda ya da toprakta yaşamış hayvanların biyolojik çeşitliliğinin izlenmesi için eDNA datalarından yararlanılıyor. Biyolog ve ekolojistlerden oluşan bir küme bilim insanı, kuşlar ve memeliler üzere kara hayvanlarını da izlemek için eDNA’nın havada kullanılmasının sağlayacak bu yeni formülü keşfetti.

Bazı durumlarda ve bilhassa kuşağı tükenmekte olan hayvan tiplerinin incelenmesinde onlara ziyan verilmemesi için müşahede yapılması uygun olmayabiliyor. Lakin bu eDNA sistemiyle hayvan bedenen o alanda olmasa bile izlerine rastlamak mümkün olabiliyor. Araştırmacıların kullandıkları sistem epey işe yaradı, hayvanat bahçesinde yaptıkları çalışmayla Birleşik Krallık’ta 25, Danimarka’da 49 farklı hayvan tipi DNA’sına erişilebildi.