Bir Kadım Metaverse’de Tacize Uğradı

Her ne kadar hâlâ Metaverse’ün saçma bir şey olup olmadığı tartışmaları dönüyor olsa da Metaverse gündeme bu kadar dahil olduğundan beri hakkındaki skandal büyüklüğündeki haberlerin gerisi ardı kesilmiyor. Daha geçtğimiz ay bir bayan, Microsoft Windows ve Oculus Quest sistemleri için geliştirilen Horizon Worlds için beta testçisi olarak çalışırken sanal olarak taciz edildiğini söylemişti.

Şimdi de emsal bir durum ile karşı karşıyayız. Nina Jane Patel isimli 43 yaşındaki İngiliz bir bayan, bu ayın başlarında metaverse içerisinde üç erkek tarafından kelamlı tacize uğradığını belirtti. Gelin olayın ayrıntılarına birlikte göz atalım.

Metaverse’e girdiği dakikadan itibaren tacize uğramış

Nina, metaverse ile ilgilenen bir şirketin lider yardımcısı olarak çalışıyor ve araştırma yapmak için Meta’nın Horizon Venues Metaverse kozmosuna giriyor. Girdiği dakikadan itibaren bayan, platformda bulunan üç erkeğin cinsel tacizine maruz kalıyor.

Nina’ya uygunsuz bir biçimde dokunan, cinsel içerikli laflar atan ve bayanın ekran imajını alan üç erkeğin yakışıksız davranışları sonrası çabucak ilişkisini kesen Nina, o günden beri anksiyete yaşadığını belirtiyor.

Konuyla alakalı konuşan ve bu cins durumlar için tahlil arayışında olacaklarının sinyalini veren Meta sözcüsü ise açıklamasında şunu diyor: Bunun yaşandığını duyduğumuz için üzgünüz, Horizon Venues’deki herkesin olumlu tecrübeye sahip olmasını ve bu türlü durumlarda ulaşabileceği yardım araçlarını basitçe bulabilmesini istiyoruz. Böylelikle durumu araştırıp gerekli formda harekete geçebiliriz.