Bitcoin Geliştiricilerini Koruyacak Savunma Fonu Kuruluyor

Bitcoin destekçisi, en tanınan toplumsal medya platformlarından Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin geliştiricilerini son vakitlerde artan ve artmaya devam edecek üzere duran davalardan korumaya yönelik, kar gayesi gütmeyen bir yasal savunma fonu oluşturulması teklifinde bulundu.

Dorsey’in bu planları; kendisini Twitter’da “Bitcoin düşkünü” olarak tanımlayan Zack Voell’in paylaştığı bir e-posta transkripti sayesinde ortaya çıktı. Paylaşımda “Bitcoin topluluğu şu anda çok cepheli bir davaya mevzu oluyor. Davalar ve devam eden tehditler amaçlanan tesirini gösteriyor; ferdi sanıklar yasal takviyenin yokluğunda teslim olmayı seçtiler. “ biçiminde kaydettiği görülen Dorsey, çoğunlukla bağımsız olan açık kaynak geliştiricilerin bilhassa yasal baskıya karşı hassas olduklarını belirtiyor.

Gönüllü avukatlardan oluşacak olan fon fiyatsız hizmet verecek

Görünen o ki Dorsey, Bitcoin geliştiricilerine karşı artan yasal muhalefet eğilimine karşı “geliştiricileri savunmaya yardımcı olmak için koordineli ve resmi” bir savunma sistemi oluşturmak istiyor. ‘Bitcoin Meşru Defense Fund’ (Bitcoin Yasal Savunma Fonu) olarak isimlendirilen yeni kar gayesi gütmeyen kuruluşun, Bitcoin yazılımı ve varlık geliştirmenin tüm istikametleri üzerinde çalışan geliştiricilere yardımcı olması bekleniyor. Dorsey’in gönderdiği e-postada bilhassa the Lightning Network, Bitcoin zımnilik protokolleri ve benzerleri üzerinde durduğu dikkat çekiyor.

Müşterilerinin hukuk müşaviri bulmasına ve elinde tutmasına, Bitcoin ve blockchain yasal problemleriyle ilgili davalar için genel yasal stratejiler geliştirmesine yardımcı olacak olan fon ile birlikte ilgili yasal faturaları ödemek için finansman da sağlaması hedefleniyor. Dorsey, organizasyonu “geliştiricilerin isterlerse yararlanabilecekleri ücretsiz ve gönüllü bir seçenek” olarak tanımlıyor.

Başlangıçta “Gönüllü ve yarı vakitli avukatlar birliği”nden oluşacak olan Bitcoin Yasal Savunma fonu tarafından üstlenilen özel durumlar, yönetim kurulu tarafından belirlenecek. Fonun birinci vazifesi ise kendisini ‘Bitcoin yaratıcısı’ ilan eden Craig Steven Wright’ı içeren Tulip Trading davası olacak. “Güvenlik misyonunun ihlal edildiğini tez eden kimi geliştiriciler” aleyhine açılan dava, makus şöhretli Mt. Gox kripto para borsası ve şu anda feshedilmiş borsanın hacklenmesinden kaynaklanan ve yaklaşık 200 milyon dolarlık Bitcoin ve başka madeni paraların çalınması gerekçesiyle mahkemeye taşınmıştı.

Şimdilik içeriden sağlanan fon için ‘The Block’ CEO’su ise fonun faaliyetleri için ek para toplamaya çalışmadığını; ancak daha fazla yasal işlem yahut işçi için ödeme yapmak maksadıyla gerekirse idare konseyinin talimatıyla yapacağını söz ediyor.