Bitcoin’deki Tarihi Düşüşün Sebebi Ne?

Dün sizlere önder kripto para ünitesi Bitcoin’in (BTC) tarihinin en makûs yeni yıl başlangıcını yaptığını aktarmıştık. Cuma günü 38 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin, dün gece de 35 bin dolara kadar düştü ve yaz aylarından bu yana en düşük düzeyini gördü.

Lider kripto para ünitesinin %20’den fazla paha kaybetmesi öbür kripto paraları da vurdu. Bu durum datahmin edilebileceği üzere birçok yatırımcının da binlerce dolar kaybetmesine, piyasanın alt üst olmasına sebebiyet verdi. Pekala, geçtiğimiz aylarda 68 bin doları aşarak tarihin en yüksek düzeyine ulaşan Bitcoin’deki bu düşüş neden yaşanıyor olabilir? Gelin bir bakalım.

Pandemi ve ülke kararları tesirli oldu

2022 yılının birinci günlerinde ABD Merkez Bankası’nın (FED) acil durum takviyesini kesmesi pandemiye yönelik para siyasetlerinden uzaklaşmaya hazır görünmesi piyasayı etkiledi. Bunun yanı sıra yeni yılla birlikte dünyayı kasıp kavurmaya başlayan Omicron varyantının da piyasaları kıymetli derecede etkilediğini söylemek mümkün.

Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanması durumunun da piyasaları etkileyebileceği belirtiliyor. Sözcü’ye nazaran kimi yatırımcılar, kripto paraların enflasyona karşı korunma aracı olduğunu düşünüyor; lakin yüksek volatilite ve riskler insanları bu şekil haberlerin çıktığı günlerde piyasadan uzak tutuyor.

‘Madencilik cenneti’ Kazakistan’daki olaylar piyasaya ziyan verdi

Tabii ki Çin’in kripto paralara yönelik yasaklarından sonra madenciliğin yeni merkezi olarak nitelendirilen Kazakistan’da yaşanan olayların da piyasayı etkilemiş olabileceğini söylemek mümkün. Hükümetin artırım kararları akabinde ülkede başlayan protestolar, ülkedeki madencilik faaliyetlerinin aksamasına ve kripto para piyasasının etkilenmesine neden olmuştu.

Bunun yanı sıra ülke çapında yaşanan internet kesintileri madencilik operasyonlarını önemli biçimde etkiledi. Bu olaylar ve kesintiler de madencilik aygıtlarının çalışmamasına ve milyonlarca dolarlık zararın ortaya çıkmasına neden oldu ve önder kripto para ünitesi Bitcoin’in büyük darbeler almasına yol açtı.

Rusya, kripto paralara yasak getirmek istiyor

Ayrıca Rusya’dan da kripto para borsalarını etkileyebilecek açıklamalar geldi. Rusya Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda kripto para ticaretinin, madenciliğinin ve borsalarının ülkede yasaklanmasını istediğini söz etti. Bahis hakkında yayımlanan raporda Rus vatandaşlarının kripto paralar ile gerçekleştirdiği süreçlerin yıllık 5 milyar dolara kadar çıktığı tabir edildi.

Rus yetkililer, kripto paraların ülkenin para siyaseti egemenliğini sınırladığını aktarırken bu para üniteleri sebebiyle oluşan risklere ve yasa dışı faaliyetlere de vurgu yaptı. Bunun yanı sıra kripto para madencilik faaliyetlerinin ülkenin güç tüketimine ve etraf planlarına ziyan verebileceğinin de merkez bankası tarafından yayımlanan raporda altı çizildi.

Birleşik Krallık ve ABD’de kripto paralar için yeni kararlar alabilir

Son olarak Birleşik Krallık ve ABD’den de kripto paralar ile ilgili açıklamalar geldi. Birleşik Krallık hükümeti bu haftanın başlarında yaptığı bir açıklamada, ‘yanıltıcı kripto para reklamları’na kısıtlama getirmeyi planladığını söz etti. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda da, “Kripto varlıklar, insanlara yatırım yapma fırsatı sağlıyor olabilir; lakin aldatıcı argümanlar ile sunulan varlıklar bu insanların ziyan görmesine neden olabilir. Kripto inovasyonunu desteklerken tüketicinin korunmasını sağlamayı amaçlıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti de geçtiğimiz günlerde dijital varlıklar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Lider Joe Biden liderliğindeki hükümet, önümüzdeki ay içinde dijital varlıklar için bir strateji yayımlayacağını; bu strateji oluşturulurken de mümkün riskler ve fırsatların değerlendirileceğini tabir etti.

Kısacası, şu an 36 bin dolar düzeylerinden süreç gören Bitcoin’de (BTC) yaşanan ve kasım ayından bu yana 1 trilyon doların üzerinde kayıp oluşmasına neden olan bu sert düşüşün, ülkelerden gelen açıklamalar ve yaşanan başka olaylar sebebiyle ortaya çıkmış ihtimalinin bulunduğunu söylemek mümkün.