El Salvador’un Kredi Notu, ‘Çöp’ Seviyesine Düşürüldü

Ülkelerle ilgili finansal derecelendirmeler yapan Fitch Ratings, geçtiğimiz yıl bir karar alarak Bitcoin’i resmi para ünitesi olarak kullanmaya başlayan El Salvador’la ilgili kararını verdi. Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamalarda, El Salvador’un kredi notunun CCC’ye düşürülmesine karar verildiği tabir edildi. Bu düzey, bölümde “çöp” olarak nitelendiriliyor. CCC’nin genel manası ise “Yatırım avantajı an itibariyle zayıf. Ekonomik şartlara nazaran değişkenlik gösterir.” demek.

Fitch Ratings, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para ünitesi olarak kullanmaya başlamasının hala büyük bir risk olduğunu açıkladı. Ayrıyeten ülkenin kısa vadedeki borç bağımlılığının artışını da neden olarak gösteren Fitch Ratings yetkilileri, El Salvador’un Ocak 2023’te 800 milyon dolarlık global tahvil ödemesi yapacağını da hatırlattılar.

Nayib Bukele’ye eleştiri

Fitch Ratings’in hazırladığı El Salvador raporunda Devlet Başkanı Nayib Bukele ile ilgili de değerlendirmelere yer verildi. Yapılan açıklamalarda, “Gücün başkanlık pozisyonunda toplanmaya başlaması ve kurumların zayıflaması, ülke siyasetlerindeki kestirim edilemezliği artırıyor. Bitcoin’in yasal para olarak ilân edilmesi de, 2022-2023 devrinde IMF’nin finans programının başlatılmasıyla ilgili bahiste da belirsizlik yaratıyor.” sözleri kullanıldı. Lakin Bukele’nin kendini ülkenin CEO’su olarak gördüğünü hatırlatalım.

Açık konuşmak gerekirse El Salvador, bugüne kadar denenmemişi yapmaya ve klasik finans tertibine karşı çıkmaya çalışıyor. Bunun sonu nereye varır bilinmez lakin Fitch Ratings üzere derecelendirme kuruluşlarının El Salvador’la ilgili olumsuz hallerinin yadırganacak bir şey olmadığını rahatlıkla lisana getirebiliriz.

Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında bedellendirilemez.