Google G Suite Legacy Artık Paralı Olacak

ABD merkezli teknoloji devi Google, bundan bir müddet evvel aldığı bir karar ile G Suite isimli hizmetinin ismini Workspace olarak değiştirmiş ve o periyotlarda fiyatsız olan bu hizmet için kimi radikal kararlar almıştı. Bu kararlar kapsamında kullanıcılara, fiyatlı abonelik paketleri sunulmuştu. Google artık, eski müşterileri için kıymetli bir açıklama yaptı.

Google, 2012’den beri fiyatsız kullanıcı kabul etmediği G Suite’in mevcut kullanıcılarından rastgele bir fiyat talep etmemişti. Lakin bu durum, yakın bir gelecekte değişecek. O denli ki kullanıcılara gönderilen bir e-posta, işletme ve okullar tarafından tercih edilen G Suite Legacy isimli hizmetin fişinin çekileceğini ortaya koyuyor. Müşteriler, bundan sonraki süreç için fiyatlı abonelik satın almak zorunda olacaklar.

Son gün 1 Mayıs 2022

Google tarafından yapılan açıklamalara nazaran 2012’den daha evvel Google G Suite Legacy müşterisi olan işletme ve okulların, 1 Mayıs 2022’ye kadar kendilerine uygun bir pakete geçiş yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde, Google tarafından müdahale gelecek ve hesaplar, kullanıcı profiline uygun bir fiyatlı pakete otomatik olarak geçirilecek. Bu otomatik geçiş, sadece ödeme formülü eklenmiş hesaplarda geçerli olacak.

Google, hesabına ödeme sistemi eklememiş kullanıcılar için de birtakım önlemler aldı. Bu bağlamda şayet bir kullanıcı Google G Suite Legacy profiline ödeme sistemi eklememişse; hesabının askıya alındığını görecek. Google, müşteriye 1 Temmuz 2022’ye kadar vakit tanıdığını ve bu vakte kadar bir abonelik paketi satın alması gerektiğini söyleyecek. Satın almayı gerçekleştiren kullanıcılar artık Workspace müşterisi olarak yollarına devam edecek.