İnsanları İntihara Götüren Hastalık: Trigeminal Nevralji

Yüzde dehşetli ağrılara neden olan bu değişik hastalık, dünya çapında 1,7 milyon insanı etkiliyor. Birden fazla vakit diş ağrısı ile karıştırıldığından ötürü ağrıdan kurtulmak için 32 dişini çektirenler bile olabiliyor. Zira kimi vakit tabipler bile yanlış teşhiste bulunabiliyor.

Bu hastalıktan muzdarip bireyler yemek yiyemiyor, diş fırçalayamıyor, yüzünü yıkayamıyor, makyaj yapamıyor, hatta cep telefonuyla bile konuşamıyor. Hastaların hayat konforu önemli ölçüde düşüyor. Bu yüzden intihar eden hastalar dahi bulunuyor.

Trigeminal nevralji durumunda, vazifesi yüzdeki hisleri beyne taşımak olan trigeminal hududun fonksiyonu bozulur.

Birçok olayda asıl sorun, olağan bir kan damarı ile beynin tabanında yer alan trigeminal hudut ortasında gerçekleşen temastır. Bu temas hududa baskı yapar ve vakit içerisinde hatalı sinyaller göndermesine neden olur.

Gülümsemek, esnemek, konuşmak bile bu hastalıktan muzdarip insanların kabusu.

En ufacık bir esinti bile onlara dayanılmaz ağrılar çektirir. Hastalar tarafından “Elektrik çarpmasına misal ya da bıçak saplanır gibi” diye tanım edilen bir ağrıdır.

Ağrı çoklukla hastanın yüzünün bir tarafında, bilhassa yanaklarında yahut alt çenesinde hissedilir. Birtakım hastalar bu tıp ağrıları ayda birkaç defa, kimileri ise günde birkaç defa kadar sık yaşayabilir.

  • Fotoğraf 1: Ağrıları yüzünden 32 dişini çektirmek zorunda kalan ve ötanazi isteyen hasta, başarılı bir operasyonun akabinde eski sıhhatine kavuşmuştu.
  • Fotoğraf 2: Ağrıları yüzünden 6 dişini çektirmek zorunda kalan, 18 yıl sonra hakikat teşhis konulan hasta, operasyonun akabinde ağrılarından kurtulmuştu.

Trigeminal nevraljinin nedenleri çeşitlilik gösterebilir.

Bazı olaylarda yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir yahut kimi hudutları koruyan miyelin kılıfına ziyan veren multipl sklerozya da gibisi bir bozuklukla alakalı olabilir. Trigeminal hududa baskı yapan bir güzel ya da makus huylu tümör de neden olabilir.

Bir beyin lezyonu yahut başka anormallikler nedeniyle ortaya çıkabilir. Cerrahi yaralanmalar, felç ya da yüz travması da hastalığın ortaya çıkmasından sorumlu olabilir.

Hastalığın neden olduğu dayanılmaz ağrılardan ilaç tedavisi ya da ameliyatla kurtulmak mümkündür.

Tedavisinde evvel ilaç tedavisi uygulanır. İlaç etkisizse yahut trigeminal nevralji, hastanın ömür kalitesini etkilemeye devam ederse sonun aktivitesini azaltmak için ameliyat gerekebilir.

Operasyon ile yüzde 95 oranında muvaffakiyet bahtı bulunmaktadır. Ameliyatın akabinde hastalar dünyaya tekrar gelmiş üzere hissettiğini söylemektedir.

Trigeminal nevralji, bayanlar ortasında erkeklere oranla daha sık görülür ve 50 yaş üstü yetişkin bireylerde ortaya çıkma mümkünlüğü daha yüksektir.

Özellikle uzun periyodik yahut tekrarlayan ağrı olmak üzere yüz ağrısı yaşayan bireylerin yanı sıra, reçetesiz satılan ağrı kesiciler tarafından geçmeyen yüz ağrısı yaşayan bireyler bir an evvel doktora başvurmalıdır.

Kaynaklar: 1, 2, 3