Instagram Dolandırıcıları Hesapları Çalıp Satıyor

Son periyotta toplumsal medyada, bilhassa de Instagram üzerinden yapılan dolandırıcılıkların sayısı hayli arttı. Şahısların hesapları türlü numaralarla ‘çalınıyor’ ve ya bir dolandırıcılık için kullanılıyor ya da para karşılığında satılıyor.

Benzer bir senaryo da başarılı sanatçı Sadi Tekin’in başına geldi. Lakin Tekin’in öyküsünün sonu hayli komik. Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile başına gelen bir ‘hacklenme vakasını’ anlatan Tekin, hesabını ele geçirmeye çalışan ‘hackerın’ Türk çıkması sonrası gerçekleşen konuşmalarını paylaştı.

Hesapları çalıp sonra sahibine geri satıyorlarmış:

Tekin’in paylaştığı ekran imgelerinde, sanatkarın Türkçe konuşması sonrası ‘sen Türk müsün?’ sorusuyla bir anda ‘derinleşen’ muhabette hesabı ele geçirmeye çalışan kişi insanları hesaplarını çalarak nasıl dolandırdıklarını anlattı.

Genellikle yurt dışından bireylerin hesaplarını çaldıklarını, sonrasında da bu hesapları ortalama 300 dolar karşılığında sattıklarını anlatan dolandırıcı, Sadi Tekin’in ‘benim hesabımı çalıp ne yapacaktın?’ sorusuna da ‘sana geri satacaktım‘ halinde yanıt verdi.

Dolandırıcılar hesapları ilettikleri temaslara tıklanması sonrası çalıyorlar ve Sadi Tekin’in konuşmalar sonrası söylediğine nazaran bu dolandırıcı şahıs ‘ga uzantılı’ yani bir Afrika ülkesi uzantılı link gönderiyormuş. Lakin şahıs konuşmalar sonrası Tekin’e gönderdiği linkleri silmiş.

Instagram hesabını dolandırıcılıklardan nasıl koruyabilirsiniz?

Açıkçası herkes Tekin üzere şanslı olup dolandırıcısıyla kısa bir sohbetin akabinde hesabını kaptırmadan yola devam edemeyebiliyor. Ama bu aslında çok da sıkıntı değil. İnternette karşılaştığımız dolandırıclık hadiselerinin neredeyse tamamından sorumlu olanlar tanımadığımız kaynaklardan gelen irtibatlar.

Instagram’da da hesabınıza bilmediğiniz kaynaklardan gelen bildiri taleplerini ve ilişkileri görmezden gelirseniz büyük oranda kendinizi korumuş olursunuz. Fakat natürel ki en kıymetli adım, hesabınızı güçlü bir şifre ve iki faktörülü kimlik doğrulaması ile korumak.

Instagram dolandırıcılıklarından bir videomuzda bahsetmiştik:

YouTube video