JAR Dosyası Nedir, JAR Dosyaları Nasıl Açılır?

Dijital dünyanın artık gerçek hayatın ayrılmaz bir kesimi olması ile birlikte hayatımıza pek çok yeni terim girdi. Bunlardan bir tanesi de JAR belgesi. Aslında JAR belgesi, pek çok standart kullanıcının kolay kolay karşılaşmayacağı bir belge cinsidir. Zira internet dünyasının vazgeçilmezi Java lisanı ile hazırlanmış belgelerin arşiv evrakı .jar uzantılı JAR belgeleridir.

JAR evrakları, içinde pek çok farklı evrak barındırdığı için ZIP formatındadır ve bu nedenle pek çok kullanıcı bu formata aşinadır. Hani çoklu belgeleri paylaşmadan evvel sıkıştırıyoruz ya, işte ZIP formatı budur. Bu açıdan baktığımız vakit JAR evraklarının arşiv evrakı olma özelliği gözler önüne seriliyor. Gelin JAR evrakı nedir, JAR belgeleri nasıl açılır gibi merak edilen soruları biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

JAR belgesi nedir?

.jar uzantılı Java ARchive ya da kısaca JAR belgesi, Java Runtime Environment tarafından Java evraklarını ve bunlara bağlı meta bilgileri saklayan bir paket belge formatı yani arşiv belgesidir. İçinde birden çok evrak barındırdığı için ZIP formatında olan JAR evrakı, içinde Java’ya mahsus bildirim evrakları taşır.

JAR evrakı ne işe fayda?

En kolay tarifiyle JAR belgesi, her şeyin derli toplu bir biçimde saklanmasını sağlar. İçinde Java ile hazırlanmış bir uygulamanın onlarca farklı bileşenini saklayan bir JAR belgesi sayesinde tüm uygulama, tek bir istek ile verimli bir biçimde dağıtılabilir. Sıkıştırıldıkları için indirme mühletini kısaltırlar. JAR evrakı içinde bulunan bildirim belgeleri, bu belgenin hangi gayeyle kullanılacağını açıklar.

JAR evrakı nasıl açılır?

 • Adım #1: Buradan WinRAR programını indirin.
  • ya da buradan 7-Zip programını indirin.
 • Adım #2: Program kurulumunu tamamlayın.
 • Adım #3: Görüntülemek istediğiniz JAR evrakını yüklemiş olduğunuz program üzerinden açın.
 • Adım #4: JAR belgesi içindeki bilgileri sürükle – bırak formülü ile farklı bir klasöre kaydedin.
 • Adım #5: İşlem tamam.

WinRAR ya da 7-Zip belge arşivleyici programları üzerinden JAR evraklarını açmak için üstteki adımları izleyebilirsiniz. JAR belgesi ZIP formatında olduğu için bu tıp programlar işe yarayacaktır. Lakin unutmayın, belge arşivleyici programlar ile JAR evrakını sadece görüntülersiniz. JAR belgelerini çalıştırmak için farklı bir programa gereksiniminiz var.

.jar uzantılı JAR evraklarını görüntülemek için tek seçeneğiniz WinRAR ya da 7-Zip evrak arşivleyici programları değil. İşletim sisteminize bağlı olarak şayet şu anda kullanmakta olduğunuz herhangi bir belge arşivleyici program varsa o program üzerinden JAR evraklarını görüntüleyebilirsiniz. Yani ZIP formatındaki belgeleri açan programlar ortasında JAR dayanaklı olanların hepsi bu belgeyi açmanızı sağlayacaktır.

JAR belgesi nasıl çalıştırılır?

 • Adım #1: Buradan işletim sisteminize uygun bir Java Runtime Environment sürümünü bilgisayarınıza indirin.
 • Adım #2: Program kurulumunu tamamlayın.
 • Adım #3: Çalıştırmak istediğiniz JAR evrakı üzerinde sağa tıklayın.
 • Adım #4: Birlikte Aç menüsünü açın.
 • Adım #5: Java yazılımını seçin.
 • Adım #6: Dosya boyutuna nazaran değişen bir mühlet sonunda JAR belgesi çalışacak.
 • Adım #7: Dilerseniz JAR evraklarını açmak için Java yazılımını varsayılan olarak kaydedebilirsiniz.
 • Adım #8: İşlem tamam.

Java Runtime Environment programını kullanarak JAR evraklarını açmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Kelam konusu program Java Runtime Environment ya da kısaca Java yazılımı olarak da geçmektedir. Bu yazılım sayesinde hem internet dünyasındaki Java içerikleri görüntüleyebilir hem de sahip olduğunuz JAR evraklarını çalıştırabilirsiniz.

JAR belgesi dönüştürme süreci:

JAR belgesini direkt olarak PDF ya da gibisi bir formata dönüştüremiyorsunuz zira JAR evrakı, içinde birden çok belge bulunan karmaşık bir çeşittir. Bu nedenle buradaki irtibat üzerinden indirebileceğiniz JSmooth yazılımını kullanarak JAR evrakınızı bir EXE yani Windows yürütme belgesine dönüştürebilirsiniz. Dönüştürme ayrıntılarını bilgisayarınızın özelliklerine nazaran düzenlemeyi unutmayın.

İnternet dünyasının vazgeçilmezi Java’nin arşiv belgesi olan JAR evrakı nedir, nasıl açılır, nasıl çalıştırılır, nasıl dönüştürülür gibi pek çok merak edilen soruyu yanıtladık ve Java arşiv belgesi hakkında bilmeniz gereken birtakım ayrıntılardan bahsettik.