JPMorgan, Bitcoin İçin 2022 Sonu Tahminlerini Paylaştı

Dünyanın en büyük bankası olan JPMorgan, tertipli olarak kripto paralara ait değerli açıklamalar paylaşıyor. Geçtiğimiz aylarda kripto para piyasalarındaki yükselişin gerçekçi olmadığını ve ‘köpüklendiğini’ belirten banka, daha sonra Bitcoin’in ‘adil değerinin’ 35 bin dolar olduğunu açıklamış, ilerleyen günlerde de ‘Ethereum mu, Bitcoin mi?’ sorusunun yanıtını vermişti.

JPMorgan cephesinde bugün de kripto paralara yönelik değerli bir gelişme yaşandı. Müşterilerine yönelik bir anket düzenleyen JPMorgan, anketle birlikte kripto para piyasasındaki genel beklentiyi ortaya koydu. Bu ankete nazaran katılımcıların %41’i, Bitcoin’in 2022 yılını 60 bin dolar civarında tamamlamasını bekliyor. Öte yandan yalnızca %5’i, Bitcoin’in 100 bin dolara yükselmesini bekliyor.

Daha evvel uzun vadede 146 bin dolara yükselebileceği açıklanmıştı

13 Aralık – 7 Ocak tarihlerinde 47 müşterinin katıldığı anket, uzun müddettir dalgalı bir halde seyreden kripto para piyasası hakkındaki birtakım varsayımlara uyarken, bazılarınaysa uymuyor. Bu da kripto para piyasasının şu anda ne kadar beklenmedik olduğunu ve piyasada geleceğe yönelik iddianın güç olduğunu gösteriyor.

JP Morgan, kasım ayında yayımladığı bir rapordaysa yatırımcıların yüzünü güldüren ayrıntılara yer vermişti. Banka, Bitcoin’in kurumlar portföyünde altının yerini almaya başlaması durumunda uzun vadede 146 bin dolara yükselebileceğini tabir etmiş, 2022 yılında da 73 dolar düzeylerinin makul olduğunu belirtmişti. Goldman Sachs da altının pazar hissesini alması halinde Bitcoin’in 2022’de 100 bin dolar göreceğini açıklamıştı.