Kosta Rika’daki ‘Zehirli Göl’ Mars’ın Sırlarını Barındırıyor

Çok değil, geçtiğimiz gün NASA’nın keşif aracı Mars’ta ‘Organik Moleküller’ keşfetti ve hayat kalıntıları olabilir mi sorusu hakkında sizlere açıklamıştık. Kısaca tekrardan bilgilendirme maksatlı hatırlatacak olursak; Perseverance keşif aracının Mars üzerindeki en değerli misyonlarından birisi hayat kalıntılarına dair bilgiler toplamak olduğunu belirtmemizde yarar var. Haliyle organik sözü geçtiğinde canlı yaşama dair kalıntılar akla geliyor değil. Lakin NASA tarafından yapılan açıklama, durumun tam olarak bu türlü olmadığı istikametinde.

Organik molekülleri yaratan hem biyolojik hem de biyolojik olmayan düzenekler olduğunu belirten NASA, bu keşfin hayat kalıntılarına dair bir bulgu olarak değerlendirilmemesi gerektiği görüşünde. Keşif aracı tıpkı vakitte kraterin yapısını inceleyerek evvelden göl yatağı olan bu bölgenin lav akıntıları sonucu oluştuğunu ortaya çıkardı. Artık ise Kosta Rika’da bulunan Poas isimli yanardağının hidrotermal krater gölünde ziyanlı bakterilerin Mars’ta yaşama mümkünlüğü hakkında söylentiler bulunuyor.

Kosta Rika’da Poas isimli yanardağının krater gölünde ziyanlı bakteriler bulundu

Colorado Boulder Üniversitesi’nden astrobiyolog Justin Wang bu göl hakkında şu formda açıklama yaptı; “Temel bulgularımızdan biri, bu volkanik gölde sadece birkaç tür mikroorganizma tespit ettiğimiz lakin bunların hayatta kalmaları için çok sayıda potansiyel yol kullanmaları gerek. Hatta bunu, patlamalar meydana geldiğinde gölün kenarlarında hayatta kalarak yaptıklarını düşünüyoruz. Bunu, nispeten bakterilerin geniş bir gen dizisine sahip olmasının tesirlerini kullanıyor.” diyerek açıklamasını bitirdi.

Göl, Laguna Caliente sözün tam manasıyla ‘sıcak göl’ olarak biliniyor ve Kosta Rika’daki faal Poas Yanardağı’nın kraterinde bulunuyor. Göl, ekseriyetle lokal asidik yağmurlar ve sisler oluşturan bir sıvı kükürt katmanıyla dünyanın en asidik göllerinden biridir.Gölün suyu ayrıyeten zehirli metallerle dolu olduğu için canlılar için epeyce tehlikeli bir ortam oluşturuyor.

Sonraki yıllarda, bu gölde birkaç patlama olmuştu ve takım, mikrobiyal çeşitlilikte değişiklik olup olmadığını görmek ve organizmaların biyokimyasal süreçlerini daha kapsamlı bir biçimde incelemek için 2017 yılında çalışmalarına etkin bir formda devam etmeye başladı. Bu son çalışma, biyolojik çeşitliliğin biraz daha fazla olduğunu lakin tekrar de Acidiphilium bakterilerinin daha baskın olduğunu gösteriyor. Ve bu bahsedilen bakterilerin Mars’ta da yaşabileceği hakkında sızıntılar bulunuyor. Natürel ki de ilerleyen vakitlerde bahsi geçen bakteriler hakkında ayrıntılı açıklamalar gelmesi kuvvetle olası.