Kripto Para Yasasındaki Vergi İddialarına Yalanlama

Türkiye’de uzun vakittir kripto para yatırımcılarıyla ilgili hazırlanmakta olan yasa tasarısını konuşuyoruz. Şu ana kadar yapılan açıklamalar yasanın hangi çerçevede olacağını ortaya koymuş olsa da kanunda yer alacak hususlar ile ilgili net bir bilgi sahibi olmadık. Bu durum, bahisle ilgili sayısız argümanın gündemde yer almasına yol açmış durumda.

Kripto para yasası ile ilgili ortaya atılan argümanlardan bir tanesi de yatırımcılara yönelik vergiler ile ilgiliydi. Bilhassa de son devirlerde, kripto para yatırımcılarına yüzde 40 civarı vergi uygulanacağı söyleniyordu. Bu oranın yatırımcıları kaçıracak kadar yüksek oluşu, çeşitli mecralarda reaksiyonlara neden olmuştu. Lakin gelen son açıklamalar, bu savın gerçeği yansıtmadığını gözler önüne seriyor.

“Yüzde 40 vergi, yatırımcıyı huzursuz etmeye yönelik”

Milliyet, kripto parası yasası üzerinde çalışan hükümetin kaynaklarına ulaştı. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan kaynaklar, yüzde 40 vergi tezinin gerçeği yansıtmadığını söz ettiler. “Devlet %40 vergi getirecekmiş üzere savlar, yatırımcıyı huzursuz etmeye yönelik telaffuzlar. Özel olarak vergi yok. Fakat ortada bir süreç hacmi varsa öteki süreçler nasıl vergilendiriliyorsa bunda da durum birebir olacak.” sözlerini kullanan kaynaklar, yatırımcıyı bir nebze de olsa rahatlatmış oldular.

Ülkemizdeki kripto para yatırımcılarını huzursuz eden konulardan bir tanesi de yasaklama iddiaları. Bu hususla ilgili de konuşan kaynaklar, bu türlü bir şeyin olmayacağını belirttiler. Hükümet kaynaklarının mevzuyla ilgili açıklaması şöyle: “Burada herhangi bir yasak kelam konusu olmayacak. Pandemi öncesi kripto para piyasasının büyüklüğü 400 milyon dolar iken şu anda 2 trilyonu aşmış durumda ve Türkiye süreç hacminde dünyada 5. sırada. Artık beşerler aracı kurumlarla uğraşmak istemiyor, bütün süreçlerini bu yolla yapmak istiyorlar. O nedenle en süratli halde bu düzenlemeyi hayata geçirmemiz lazım. Kripto para, Türkiye’yi dünyada çok farklı ve savlı bir pozisyona taşıyacak.”