MD5 Şifreleme, Php Md5 Şifreleme ve Md5 Şifre mantığı nedir?

Md5 Şifreleme diyince aklımıza gelen ilk şeylerden biri veri tabanıdır. Veri tabanına verilerin sisteme giriş şifrelerinin doğrudan yazılması büyük bir risktir. Bu riski neredeyse hiç bir Web Master göze almaz. Onun için kullanıcıları sisteme giriş şifreleri gibi önemli bilgilerini md5 ve – veya diğer şifreleme algoritmaları ile şifreleyip veri tabanına o şekilde yazmaktadır.

Peki ya şifrelenmiş verilerin geri çözme algoritmaları yok ise nasıl kullanıcı adı şifresi ile sisteme giriş yaptırabiliriz. Bunun cevabını aşağıdaki başlıkta detaylı olarak vereceğim. Md5 Şifreleme ile verilerinizi güvenli bir şekilde koruyabilir ve saklayabilirsiniz. Bu sayede projeleriniz üzerinde ilerleme kat edebilirsiniz.

PHP Md5 Şifreleme Nasıl Çalışır?

Md5 şifreleme algoritması kullanımı oldukça basit ama mantığı da bir o kadar kuvvetli bir şifreleme algoritması’dır. Md5 şifreleme mantığı gizlidir ancak bu şifreleme ile ilgili bildiğimiz en somut şey bulunduğunuz zamanı ve kullanarak şifreleme algoritmasını çalıştırmasıdır. Bu algoritmanın bu kadar güçlü olmasının asıl sebebi de budur.

Md5 şifrelemesini az önce de söylediğim gibi geri çözmek imkansızdır. Çeşitli matematiksel ve zamansal işlemlerden geçirilerek şifre oluşturulur. Peki ya kullanıcı şifresini girdiği zaman nasıl sistemdeki şifreli kod karşılaştırılır?

Sistemdeki kodun karşılaştırılması şu şekilde olmaktadır, Mevcut sistemdeki kullanıcı adının karşısındaki şifreli bilgi alınır ve kullanıcın sisteme bağlanırken girdiği şifre yine md5 ile şifreleme algoritmasına sokularak aynı şifre bilgisini veriyor mu diye karşılaştırılır. Eğer kullanıcın verdiği bilgi şifrelendikten sonra da veri tabanındaki şifreli veriyle aynıysa sisteme başarıyla giriş yapılır.

PHP Md5 Şifreleme Mantığı

Md5 şifreleme mantığını sizlerle basamak basamak paylaşacağım.

  • Kullanıcı kayıt esnasında şifresi alınır ve md5 ile şifrelenip veri tabanına yazılır.
  • Kullanıcı sisteme giriş yapmak istediğinde şifresini girer.
  • Kullanıcının girdiği şifre md5‘e çevirilir ve veri tabanındaki şifre ile eşleştirilir.
  • Eğer aynı md5 kodları aynı ise sisteme giriş sağlanır.

PHP Md5 Kullanımı

PHP kütüphanesinde hazır olan bu şifreleme fonksiyonunu aşağıdaki gibi kullanırsanız şifreleme algoritmasını çalıştırmış olursunuz. Fonksiyondan geri dönen şifreyi direk kullanabilir veya veri tabanına yazabilirsiniz.

Kod:

<?php
	$sifre		= "Şifrelenecek Veri";
	$sifreliVeri	= md5($sifre);

	echo "Girilen Şifre :" . $sifre;
	echo "<br />";
	echo "Şifreli Veri :" . $sifreliVeri;
?>

Md5 Kullanım örneğini yukarıdaki örneği incelediğiniz taktirde göreceksiniz. Kolay ve çok kullanışlıdır.