Mesajlaşma Uygulaması Signal’in CEO’su İstifa Etti

WhatsApp’ın kullanıcılarına bilgilerini işlemeye ait siyasetleri tüm kullanıcılarına mecburî olarak onaylattırdığı günlerde alternatif iletileşme uygulamaları büyük bir popülerlik kazanmıştı. Bu uygulamalardan biriyse Elon Musk’ın bile Twitter hesabından ‘Use Signal (Signal kullanın)’ paylaşımı yaptığı Signal uygulamasıydı.

O günlerde kullanıcı sayısında inanılmaz bir artış yaşayan ve günümüzde de kullanılmaya devam eden Signal’den bugün değerli bir haber geldi. Signal’in kurucusu ve CEO’su Moxie Marlinspike, yaklaşık 10 yıl boyunca üstlendiği CEO’luk vazifesinden istifa ettiğini açıkladı. Signal’in yeni CEO’su aşikâr olmazken, süreksiz olarak bu vazifesi üstlenecek isim de açıklandı.

“Signal’in muvaffakiyetini artırmak için önemli”

Marlinspike, paylaştığı blog yazısında Signal’in amacına ulaşmasına yardımcı olmak için idare konseyinde kalacağını söz etti. Uygulamanın kurucusu, CEO’luk misyonunu bırakma nedenini açıklamasa da bunun Signal’in muvaffakiyetini artırmak için kıymetli olduğunu açıkladı. Ayrıyeten Signal’i nasıl tek başına kurduğunu ve uzunca bir mühlet davet merkezini dahi kendisinin yönettiğini anlattı. Signal’in bugün 30 kişilik gruptan oluştuğunu da ekledi.

Moxie Marlinspike, geçtiğimiz aylardan bu yana şirketi yönetecek yeni bir CEO arayışında olduğunu, artık de bunu blog yazısıyla herkese duyurduğunu ve mümkün adayları beklediğini açıkladı. Yeni kalıcı CEO belirli olana kadar ise CEO’luk misyonunu geçici olarak Brian Acton’ın üstleneceğini söz etti. Acton, WhatsApp’ın kurucu ortağıydı ve Ağustos 2018’de Marlinspike ile Signal Vakfı’nı kurmuştu. Acton, daha evvel yaptığı açıklamalarında herkesin Facebook’u silmesi gerektiğini savunuyordu.