Metaverse’teki Gayrimenkul Satışları Milyar Dolara Çıkabilir

Son vakitlerde hayli tanınan olan metaverse kavramını duymayan yoktur. Birçok şirketin ve insanın milyarlarca dolar yatırım yaptığı bu sanal kainatlar, gün geçtikçe popülerleşiyor. Hatta o kadar fazla popülerleşiyor ki metaverse’de hacca gitmek, sanal konserler izlemek, iş kurmak her geçen gün daha sık duyduğumuz şeyler haline geldi. Bilindiği üzere bu stil dijital ortamlarda yer alan sanal yerler üzere gayrimenkuller de bu çılgınlığın doruğunda yer alıyor.

Türkiye’de de metaverse yerleri epeyce tanınan durumda. Daha evvel sizlerle Türkiye’nin OVRLand metaverse platformundan en çok arazi alan ülke olduğunu, hatta bu durumun daha da ileri gittiğini ve kimi insanların sahibinden.com üzerinden metaverse yeri satışa çıkardığını paylaşmıştık. Yani anlayacağınız bu stil gayrimenkullerin popülerliği hem Türkiye hem de dünyada artmış durumda. Yeni haberler de durumun bu yıl daha da büyüyeceğini ve inanılması güç düzeylere yükselebileceğini gösteriyor.

Metaverse gayrimenkul satışları 1 milyar dolara ulaşabilir

Metaverse analitik firması Metametic Solutions’a nazaran, metaverse platformlarında geçtiğimiz yıl boyunca büyük bir artış gösterdi. Sandbox, Decentraland, Cryptovoxels ve Somnium isimli dört büyük metaverse platformuna dikkat çeken şirket, buralarda 2021 yılında yarım milyardan fazla; yani 501 milyon dolarlık sanal gayrimenkul satışı gerçekleştiğini aktardı.

Metametic Solutions, yaptığı açıklamalara bu satışların bu yıl da kıymetli derecede artarak iki katına çıkmasını; yani 1 milyar dolara ulaşmasını beklediğini de ekledi. Londra merkezli bir pazar araştırma şirketi olan Brand Market Research de yayımladığı bir raporda, metaverse gayrimenkul pazarının yıllık bileşik büyüme oranının 2022’den 2028’e kadar %31 olmasını beklediğini kaydetti. Bu durum da birçok beşere ‘saçma’ gelen sanal arazi yatırımlarının önemli manada büyüme gösterebileceğini gözler önüne sermiş oldu.

‘Trilyonlarca dolarlık fırsat’

Ayrıca birçok kişi ve kurumun, metaverse’ü trilyonlarca dolarlık bir fırsat olarak gördüğünü de sözlerimize ekleyelim. Global yatırım bankaları Goldman Sachs ve Morgan Stanley, yaptığı açıklamalarda metaverse’ün 8 trilyon dolarlık bir pazar olabileceğini varsayım ettiğini belirtmişti.

Apple CEO’su Tim Cook da metaverse’ün potansiyelinin fazla olduğunu gördüklerini; bu yüzden şirket olarak yatırımlar yaptıklarını söz etmişti. Ayrıyeten dev finansal hizmetler şirketi Bank of America stratejisti Haim Israel de kripto paraların metaverse’te kullanılabileceğini söz ederek bu sanal kainatları büyük bir fırsat olarak değerlendirmişti.

Durum bu türlü olsa da hâlen milyonlarca insan, fizikî olarak erişimimizin olmadığı varlıklara bu kadar para ödenmesine mana veremiyor. Esasen uzmanlar da daha metaverse’ün beklenilen düzeye ulaşması için erken olduğunu ve bu nedenle kimi makus hedefli insanların bu platformları dolandırıcılık, kara para aklama üzere olaylar için kullanabileceğini düşünüyor ve ikazlarda bulunuyor. Pekala, siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.