Mumyalar Hakkında Devrim Niteliğinde Keşif Yapıldı

Geçtiğimiz yılın mayıs ayında bilim dünyası, harika bir keşfe imza atmıştı. Birinci olarak 1826 yılında Varşova’ya getirilen ve günümüzde yine incelenen bir mumyanın gebe olduğu görülmüş, hatta rahminde fetüse de rastlanmıştı. Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl evvel yaşadığı düşünülen bayanın karnındaki fetüs hakkında bugün yeni ve değişik bir sonuç daha ortaya çıktı.

Keşfedilen mumya, dünyanın birinci gebe mumyasıydı. Münasebetiyle bu durum, mumyanın kendisinden daha çok içindeki fetüse olan ilgiyi artırdı. Bir mumya içindeki fetüs, vakitle nasıl korunuyordu? İşte Journal of Archaelogical Science mecmuasında yayımlanan yeni araştırma, bu sorunun yanıtını ortaya koydu: Fetüs, ‘turşu oluyordu’.

Fetüs, asidik bir ortamda kalıyordu:

Yayımlanan araştırmaya nazaran fetüs, bugüne kadar rahim içinde hiçbir müdahaleye maruz kalmamıştı ve ‘turşu’ olmaya başlamıştı. Evet, bilim insanları, fetüsün içinde bulunduğu durumu ‘turşu olmak’ biçiminde tabir ediyorlardı. Pekala bu ne manaya geliyor? Bir blog yazısında durumu açıklayan bilim insanları, bu durumu şöyle açıkladılar:

“En estetik karşılaştırma değil ama fikri aktarıyor. Rahim içeriği de dahil olmak üzere cesetlerdeki kan pH’ı değerli ölçüde düşer, daha asidik hale gelir, amonyak ve formik asit konsantrasyonları vakitle artar.”

Hamile annenin maruz kaldığı mumyalama süreci, rahmi neredeyse hava geçirmez bir alana hapsetmişti. Fetüse hava ve oksijen erişimi neredeyse büsbütün sınırlanırken bilim insanları, bunun birebir anda iki mumya ortaya çıkardığını belirtti. Fetüs, asidik, ‘bataklık benzeri’ bir ortamdaydı ve bu ortam, mumya olan anne nedeniyle kurumuştu.

Dünya üzerinde daha çok gebe mumya olabilir:

Öte yandan araştırma, tıpkı vakitte bir gerçeği de ortaya koydu: Mumyaların içindeki fetüs, asidik bir etraf nedeniyle vakit geçtikçe kemiklerini kaybediyorlardı. Bu da bu fetüslerin X-ray aygıtlarında çıkmayacağı anlamına geliyordu. Araştırmacılar da bu hususa vurgu yaparak öbür araştırmacılara yumuşak dokuları dikkatlice incelemelerini söyledi ve dünya genelinde daha çok gebe mumya olabileceğini açıkladı.