Opel Modelleri 2024’te Elektrikli Versiyonlar İle Gelecek

Elektrikli araçlar, etrafa olan tesirleri sebebiyle süratle yaygınlaşıyor. Tesla’nın başını çektiği birçok marka da bu araçları üreterek daha yeşil bir geleceğe katkı sağlamaya çalışıyor Geçtiğimiz günlerde elektrikli araçların ne kadar yaygınlaştığını ve dünyanın en çok satılan elektrikli araçlarını sizlerle paylaşmıştık. Bunun yanı sıra ülkemizde de tanınan olan Renault’un 2030’dan sonra sadece elektrikli araba satacağını da sizlere aktarmıştık.

Şimdi de geçtiğimiz haftalarda ülkemizde ‘Yılın En Prestijli Araba Markası’ olarak seçilen Opel’den elektrikli arabalar ile ilgili açıklama geldi. Stellantis çatısı altında faaliyet gösteren Opel, 2024 yılından itibaren tüm modellerinin elektrikli versiyonlarını piyasaya sürmeye başlayacağını açıkladı.

Astra modeli, amaç doğrultusunda birinci adım

Öncelikle markanın, başka birçok araba üreticisi üzere 2028 yılından itibaren Avrupa kıtasında sadece elektrikli araç satma planının olduğunu belirtelim. Gelen yeni haberler de Opel’in elektrikli araç adımlarını hızlandıracağını ve önümüzdeki yıllarda bu bahiste büyük bir adım atacağını gözler önüne sermiş oldu.

11 modelin 2022 ortasına kadar elektrikli olacağını belirten Almanya merkezli üretici, önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek olan Astra modelinin de amaçları doğrultusunda temel adım olmasını bekliyor. Astra’nın ilkbahar aylarında müşterilerle buluşacağı ve modelin şarj edilebilir hibrit versiyon ile satılacağı da gelen haberler ortasında yer aldı.

Bu yılla birlikte Combo Life, Vivaro Combi ve Zafira Life ismi verilen modellerin sırf elektrikli olarak sunulacağını belirten dev şirket, 2024’te her modelin elektrikli olacağını da kelamlarına ekledi. Şirket CEO’su Uwe Hochgeschurtz da Crossland ve Insignia modellerinin elektrikli versiyonlarının yakında gelebileceğini ve markanın etraf dostu ataklarla dikkatleri toplayacağını tabir etti.

Markanın karbon ayak izini sıfırlamak için farklı adımlar attığını da belirtelim. Gelen haberlere nazaran Opel ve çatı şirketi Stellantis karbon-sıfır bir geleceğe ilerlemek için sırf elektrikli araç değil, etraf dostu tesisler de kurmayı planlıyor. Açıklamalara nazaran Opel ve Stellantis, bu emel doğrultusunda Almanya’nın Kaiserslautern kentinde batarya üretimi için bir fabrika kuracak. Ayrıyeten Opel’in Rüsselsheim’daki genel merkezinin gelecekte Stellantis için ‘yeşil kampüs’ olarak kullanılacağı da gelen haberler ortasında yer alıyor.