PSD Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Açılır?

Bir grafik dizayncı olmasanız bile kesinlikle Adobe Photoshop programını duymuşsunuzdur. Duymuşsunuzdur zira günümüzde en yaygın kullanılan imaj düzenleme programıdır. Bu program üzerinden hazırlanan dokümanlar .psd uzantılı PSD belge formatında saklanır. PSD evrakları çoğu kullanıcının başını karıştırıyor zira kendi programı olmadan üzerinde süreç yapmak hayli güç.

PSD belgesi ile süreç yapıyorsanız Adobe Photoshop kullanmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Zira Adobe lisanslı bu evrak formatı, en yeterli bu programda çalışıyor. Tekrar de PSD evrakını açmak, dönüştürmek ve birtakım düzenlemeler yapmak için kullanabileceğiniz alternatif uygulamalar var. Gelin PSD evrakı nedir, ne işe fayda, nasıl açılır, nasıl dönüştürülür gibi merak edilen sorulara yakından bakalım.

PSD evrakı nedir?

Adobe tarafından geliştirilen tanınan imaj düzenleme programı Adobe Photoshop ile hazırlanan dokümanlar .psd uzantılı PSD belge formatında saklanır. Adobe tarafından lisanslanmış olan PSD belgesi içinde katmanları, vektörleri, biçimleri, şeffaflıkları, fotoğrafları, objeleri, filtreleri ve metinleri barındırır.

PSD belgesi ne işe fayda?

Adobe Photoshop kullanılarak hazırlanmış bir evrak pek çok bireye tek bir görsel olarak görünebilir. Lakin içinde pek çok katman, vektör, filtre ve gibisi olabilir. Tüm bu katmanları görmek ve düzenlemek için evrakın .psd uzantılı PSD belgesi olarak kaydedilmesi gerekir. Böylelikle bir sorun oluştuğu vakit evrak içindeki katmanlar üzerinde tekrar düzenleme yapılabilir.

PSD belgeleri maksimum 30 bin piksel yükseklik ve genişliğe sahip, azamî 2 GB boyutunda olan evraklardır. PSD ile benzeyen PSB belgesi da tekrar bir Adobe Photoshop belgesidir lakin o 300 bin piksele ve 4 eksabayt evrak boyutuna sahip olabilir. Karışıklık yaşamamak için elinizdeki evrakın PSD evrakı olduğundan emin olmalısınız.

PSD belgesi nasıl açılır?

.psd uzantılı PSD belgesi Adobe Photoshop tarafından hazırlanan evrakların belge formatı olduğu için açmak için kullanılacak en yeterli program da yeniden Adobe Photoshop’tur. Adobe tarafından geliştirilen pek çok farklı program da PSD belgelerini açabilir fakat görüntüleme ve düzenleme için en başarılı program Adobe Photoshop olacaktır.

PSD evrakı açmak için kullanabileceğiniz fiyatsız uygulamalar:

Adobe Photoshop hoş ancak kullanmak için oldukça bir fiyat ödemek gerekiyor ve sırf birkaç PSD belgesi açmak için neden para vereyim diye düşünüyorsanız GIMP imaj düzenleme programını kullanabilirsiniz. Buradaki irtibat üzerinden indirerek kullanabileceğiniz GIMP ile PSD belgelerini açabilir ve düzenleme yapabilirsiniz.

PSD evraklarını fiyatsız olarak açmak ve görüntülemek için kullanabileceğiniz başka uygulamalar; buradan indirebileceğiniz paint.net ve buradaki irtibat ile ulaşarak online olarak kullanabileceğiniz Photopea internet sitesidir. Bunların dışında pek çok farklı manzara düzenleme uygulamasının da PSD belgelerini açabildiğini biliyoruz.

Bu noktada bir parantez açmak gerekiyor. PSD belgelerini açmak için kullanabileceğiniz pek çok farklı fiyatsız alternatif olsa da maalesef hiçbiri Adobe Photoshop üzere çalışmayacaktır. PSD belgesini açarsınız lakin katmanları göremezsiniz, istediğiniz düzenlemeyi yapamazsınız ya da illa bir sorun çıkar. Yani en güzel seçenek yeniden Adobe Photoshop’tur.

PSD evrakı dönüştürme süreci:

Adobe Photoshop ile hazırlanan .psd uzantılı PSD evraklarını JPG, PNG, BMP ve GIF üzere pek çok farklı evrak formatına dönüştürmeniz mümkün. Bunun için yapmanız gereken PSD evrakını Adobe Photoshop üzerinden açmak, Belge sekmesini genişletmek, Farklı Kaydet seçeneği üzerinden dilediğiniz formatı seçerek kaydetmektir.

PSD evrakı dönüştürme süreci için de kullanabileceğiniz Adobe Photoshop alternatifi fiyatsız bir uygulama var. Üstte kontağını verdiğimiz Photopea internet sitesi üzerinden online olarak PSD evraklarını PNG, JPG, PDF, SVG , GIF ve WEBP formatına Farklı Kaydet seçeneği ile dönüştürebilirsiniz. Lakin dönüştürme süreci için de en âlâ seçeneğin Adobe Photoshop olduğunu hatırlatalım.

‘PSD evrakı açılmıyor’ sorunu nasıl çözülür?

Adobe Photoshop ile hazırlanan .psd uzantılı PSD belgelerini açmanın, dönüştürmenin ve düzenlemenin ilk ve en tesirli yolu Adobe Photoshop kullanmaktır. Yukarıda temaslarını verdiğimiz fiyatsız uygulamaları kullanarak da PSD evraklarını açabilir, dönüştürebilir ve düzenleyebilirsiniz. Lakin problemlerle müsabakanız mümkün.

PSD evrakı açılmıyorsa öncelikle Adobe Photoshop ile açmayı denediğinizden emin olun. Hala açılmıyorsa sorun, belgenin kendisinde olabilir. PSD belgesini edindiğiniz kaynak ile bağlantıya geçerek belgeyi yine isteyin. Dosya bozuk ya da hasarlı olabilir. Çünkü alternatif uygulamalar sorun yaratsa bile bozuk olmayan bir PSD belgesi kesinlikle Adobe Photoshop ile açılır.

Adobe Photoshop ile hazırlanan .psd uzantılı PSD evrakı nedir, ne işe fayda, nasıl açılır, nasıl dönüştürülür gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu belgeyi fiyatsız olarak açmak, düzenlemek, dönüştürmek için kullanabileceğiniz alternatif uygulamalardan bahsettik.