Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından, “Chery, Türkiye’ye Fabrika mı Açacak?” Dedirten Ziyaret

Geçtiğimiz günlerde eski ve yeni distribütörü ortasında çıkan arbede nedeniyle gündeme gelen Chery, bu defa değişik bir gelişme ile karşımızda. Edinilen bilgilere nazaran Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki bir heyet, Bakan Mehmet Fatih Kacır liderliğinde Chery’nin genel merkezini ziyaret etti.

Mehmet Fatih Kacır’a ek olarak Çin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu üzere isimlerin de bulunduğu ziyarette, bölüme ait bilgi alışverişinde bulunuldu. Bu bilgi alışverişindeki ana tema, Türkiye’de yeni jenerasyon araçların geliştirilmesi ve planlanmasıydı.

Chery’nin Türkiye’ye fabrikası kurması görüşülmüş olabilir mi?

Ziyaretle ilgili ayrıntılı bir açıklama yapılmadı lakin bunun değerli bir gelişme olduğunun altını çizmek gerekiyor. Çünkü Chery de Türkiye de karbon nötr teşebbüslerini önemsiyor. Türkiye’nin yatırıma muhtaçlık duyduğunu herkesin bildiği bu ortamda Chery, Türkiye’yi Avrupa’ya sevkiyat noktasında bir üs üzere kullanabilir. Yani Chery’nin Türkiye’ye mümkün bir fabrika kurması her iki taraf için de kıymetli olacaktır. Doğal bunun Togg’a tesirleri de öbür bir tartışma konusu.

Chery Group Başkanı Yin Tongyue, Chery International Lideri Zhang Guibing ile Chery International Lider Yardımcısı ve Chery Türkiye Genel Müdürü Fenghuo Si gibi isimlerin de katıldığı ziyarette, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın OMODA E5‘i test ettiği de öğrenilmiş durumda. Lakin Bakan Kacır’ın bu otomobili sevdiği konuşuluyor. Bakalım bu ziyaret, önümüzdeki günlerde ne üzere gelişmelerin kaynağı olacak…