SpeedFan Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Eğer kendi elinizle en güçlü donanımlara sahip bir bilgisayar topladıysanız ya da kendi donanımları ile gelen Windows işletim sistemine sahip bir dizüstü yahut masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız düzgün bir performans beklersiniz. Fakat tesirli bir performans için güçlü donanımlar kadar güzel bir soğutma yapan güçlü bir fan da değerlidir. Bu noktada devreye devreye SpeedFan programı giriyor.

SpeedFan ile hem sistem sıcaklığını ölçebilir hem de donanımlarınız için gerekli fan suratının program tarafından belirlenmesini sağlayabilirsiniz. Birinci defa kullanıyorsanız SpeedFan biraz karmaşık görünecektir lakin temel ayarlamaları yaptıktan sonra kendinizi onun inançlı kollarına bırakabilirsiniz. Gelin SpeedFan nedir, ne işe fayda, nasıl kullanılır gibi tüm merak edilen soruları biraz daha yakından inceleyelim.

SpeedFan nedir?

İlk sürümü 2001 yılında Alfredo Milani Comparetti tarafından geliştirilen yayınlanan SpeedFan, bilgisayarınızın fan performansını ölçebileceğiniz ve otomatik olarak çalışmasını sağlayabileceğiniz bir programdır. 2016 yılında kararlı sürümü yayınlanan SpeedFan, en eski Windows işletim sistemi versiyonlarında bile muvaffakiyetle çalışıyor.

SpeedFan programının emeli, bilgisayar donanımlarınızın tam performans gösterirken ihtiyaç duydukları soğutmayı sağlayan fan suratına sahip olup olmadığınızı ortaya çıkarmaktır. Birden fazla vakit bilgisayarlar standart kullanımda çok fazla ısınmazlar fakat güçlü bir oyun ya da yazılım çalışırken bilgisayarınız hayli ısınır ve soğutmaya muhtaçlık duyar.

SpeedFan ne işe fayda?

SpeedFan programı birinci olarak bilgisayarınızın donanımlarını soğutma vazifeli fanın performansını ölçer. Birçok durumda fanlar güzel bir performans gösterir lakin güçlü bir yazılım ya da oyun çalıştırdığınız vakit fan yetersiz gelebilir ve donanım sıcaklıkları 85 derecenin üstüne çıkabilir. 85 derece ve üstündeki bir sıcaklık son derece tehlikelidir.

Bu noktada SpeedFan programının öbür bir özelliği devreye giriyor, denetim. Denetim sistemi sayesinde SpeedFan, bilgisayarınız için gerekli soğutmanın fan tarafından yapılmasını sağlıyor. Elbette, tüm bu düzenlemeler fanın kapasitesine nazaran yapılıyor. SpeedFan kullansanız da şayet donanımınızı soğutacak kadar güçlü bir fana sahip değilseniz ısınma sorunu devam edecektir.

SpeedFan nasıl kullanılır?

  • Adım #1: Buradan SpeedFan programını indirin ve konseyimi tamamlayın.
  • Adım #2: Configure seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: Advanced sekmesini açın.
  • Adım #4: Chip menüsünden donanımınızı seçin.
  • Adım #5: SmartGuardian ile gösterilen etkin fanınızı seçin.
  • Adım #6: Set to seçeneğini Software controlled olarak seçin.
  • Adım #7: OK butonu ile ayarları kaydedin.
  • Adım #8: Automatic fan speed seçeneğini onaylayarak fan suratının SpeedFan tarafından ayarlanmasını sağlayın.
  • Adım #9: Speeds sekmesi üzerinden fan suratını ve sistem sıcaklığını görebilirsiniz.

Donanımlarınız için gerekli soğutmayı sağlayan fan suratının SpeedFan programı tarafından denetim edilmesini istiyorsanız yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz. SpeedFan programında tüm bu ayarlamaları bir kere yapmanız kâfi. Daha sonra program tüm bu ayarlamalar üzerinden fan suratını denetim etmeye başlayacaktır.

SpeedFan programı neredeyse tüm fanlarla uyumlu olarak çalışabilir lakin tamamıyla uyumlu çalıştığını söyleyemeyiz. Bu nedenle şayet Chip sekmesinde kendi fanınızı göremiyorsanız kaygı etmeyin. Tıpkı sekmedeki PMW ayarlarında fanınız SmartGuardian ile gösteriliyor olabilir. Fanınız ile programın uyumsuz olması da kelam konusu.

SpeedFan programının kolay bir çalışma prensibi vardır; sistem sıcaklığını ölçer ve çok ısındığı vakit fanı kullanarak bu ısıyı düşürmeye çalışır. Donanımlarınızı zorlayacak bir yazılım ya da oyun çalıştırmıyorsanız SpeedFan özel bir süreç yapmayacaktır. SpeedFan’a muhtaçlık duyduğunuz nokta, sistem ısısının 85 derece ve üstüne çıktığı durumlardır.

SpeedFan inançlı mi?

SpeedFan programı hakkında şu ana kadar yapılmış rastgele bir güvenlik şikayeti bulunmuyor. Bu nedenle SpeedFan inançlıdır demek mümkün. Yapabileceği en fazla fanınızı biraz fazla çalıştırmak olur. Onu da fark eder ve programı kapatırsınız.

SpeedFan programının da tıpkı internetten indirdiğiniz öteki şeyler üzere tehlikeli olduğu nokta, güvenilir olmayan kaynaklardan yükleme belgesini indirdiğiniz vakit ortaya çıkabilir. Yani siz SpeedFan yükleme belgesini indirdim zannederken yanında virüs ya da makûs gayeli yazılım barındıran öbür evraklar indirmiş olabilirsiniz.

SpeedFan kullanmalı mıyım?

Bu durum büsbütün kullanıcının insiyatifine kalmış bir durumdur. Şayet fan performansınızdan mutluysanız ve sistem sıcaklığınız ile ilgili bugüne kadar rastgele bir problemle karşılaşmadıysanız SpeedFan programı çok da lazım değildir. Lakin fanım çalışıyor lakin kendini bile soğutamıyor diyorsanız işler değişir.

SpeedFan programı fanınıza güç eklemez, sırf onun tam performansında çalışmasını sağlar. Bu nedenle SpeedFan kullanmadan evvel fanınızı temizlemeli ve hatta çıkarabiliyorsanız o halde ayrıntılı bir bakım yapmalısınız. Aksi durumda hem fan hem de sistem ziyan görebilir.

Bilgisayarınızın fan suratını denetim ederek donanımlarınızın muhtaçlığı olan soğutmayı sağlayan SpeedFan nedir, ne işe fayda, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu program hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. SpeedFan kullanıyorsanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.