Türk Mobil Oyun Girişimi Spyke, 55 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Mobil oyun dalında uzun müddettir dünya devleri ortasında gayret eden Türk geliştiricilerden bugün yeni bir muvaffakiyet örneği daha geldi. Peak’in Zynga’ya 1,8 milyar dolara satılması, Dream Games’in 1 milyar dolar değerlemeye ulaşması ve birçok şirketin milyonlarca dolarlık yatırım almayı başarmasının akabinde dünyaya ismini duyuran son şirket Spyke oldu.

Spyke Games, Griffin Gaming Partners liderliğinde 55 milyon dolarlık tohum yatırım aldığını açıkladı. Paylaşılan bilgilere nazaran yatırım, teşebbüsün grubunu büyütmesinin yanı sıra oyununun lansman ve geliştirme faaliyetleri için kullanılacak. Günümüzde 30 kişilik bir grupla çalışan şirketin önümüzdeki aylarda bu grubu genişletmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin en büyük tohum yatırımı alan teşebbüsü oldu

Türkiye’nin taşınabilir oyun devleri ortasına katılan Spyke Games, 2021 yılının şubat ayında Griffin Gaming Partners’tan 25 milyon dolar değerleme üzerinden 5 milyon dolar tohum öncesi yatırım almıştı. Şirketin yatırım aldığı ve liderliğinde tohum yatırım almayı başardığı Griffin Gaming Partners, Discord, AppLoving, N3twork ve Skillz üzere teşebbüslere de yatırımlar yapmıştı.

Rina Onur Şirinoğlu, Remi Onur, Barkın Başaran, Fuat Coşkun ve Mithat Madra tarafından kurulan Spyke Games, birinci oyunu olan Royal Riches’ı birkaç ay evvel yayımlamıştı. Hem iOS hem Android için yayımlanan oyun, Android’de 100 binden fazla taşınabilir oyuncu tarafından indirildi. Spyke Games’in aldığı tohum yatırım, şirketin ülkemizde en büyük tohum yatırım alan teşebbüs olmasını sağladı.

Henüz 1 oyun yayımlayan Spyke’a bu kadar büyük bir yatırım gelmesinin nedeniyse takımda yatıyor. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Rina Onur Şirinoğlu, tıpkı zamanda Peak’in kurucu ortağıydı. Remi Onur Peak’in tasarım müdürü, Barkın Başaran Peak’in ve Zynga’nın kıdemli eser yöneticisi, Fuat Coşkun Peak’in mühendislik yöneticisi ve Mithat Madra, Riot Games’de üst seviye yöneticiydi.