Türkiye’nin F1’de Kalması İçin Talep Edilen Para Açıklandı

Motorsporlarının doruğu olarak kabul gören, her yarışıyla dünya çapında milyonları ekran başına toplayan Formula 1, 2020 ve 2021 dönemlerinde Türkiye’nin de konuğu olmuştu. Uzun bir ortanın akabinde Türkiye’ye dönüş yapan Formula 1, her iki yarışta da seyir zevki yüksek gayretlere yer vermiş, olumlu yorumlar toplamıştı.

Elbette özlenen pistin mükemmel bir halde geri dönmesi, Formula 1 hayranlarında Türkiye’nin takvimde kalması dileğini başlatmıştı. Ama paylaşılan yeni bilgilere nazaran durum ne yazık ki bu türlü olamayacak. Gazeteci Emre Özpeynirci, bugün paylaştığı yazısında dileğimizin gerçekleşmeyecek olmasının nedenini açıkladı.

Formula 1’in Türkiye takviminde kalması epey zor

Emre Özpeynirci tarafından aktarılan bilgilere nazaran Formula 1 idaresi, Türkiye’nin 2022 takviminde yer alabilmesi için yıllık 40 milyon dolar fiyat istedi. Bu fiyat, tertibi düzenlemek için yapılacak masraflarla birlikte toplam 48-50 milyon dolara tekabül ediyordu. Bu yüksek fiyatın Formula 1’in Türkiye’ye gelişini engellemesinin nedeni ise aslında yüksekliği değil.

Formula 1, 2020 ve 2021 yıllarında Türkiye’ye, koronavirüs nedeniyle yarış yapamayacak olan ülkelerin takvimden çekilmesi nedeniyle gelmiş, yani boşluk doldurmuştu. Bu yıllarda yarış için istenen fiyat ise hayli düşüktü ve Özpeynirci’nin aktardığına nazaran fiyatın tamamı, İstanbul Park’ın işletmecisi Intercity’nin işvereni Vural Ak tarafından devlet takviyesi olmadan üstlenilmişti. Yani devlet takviyesinin olmaması, Formula 1’in Türkiye’ye gelişini engelleyebilir. Özpeynirci, devletin 2011 yılında 28 milyon doları ödemeyi reddettiğini hatırlatarak bilhassa günümüz kaidelerinde bir dayanak sunacağını düşünmediğini aktardı.

Formula 1 idaresi, İtalya, Monako, Avusturya, İspanya ve Belçika üzere efsane Formula 1 pistlerinin bulunduğu ülkelere 25 – 30 milyon dolar aralığında fiyat biçiyor. Katar, Suudi Arabistan ve Bahreyn üzere ülkelerse yıllık 45-55 milyon dolar ödüyorlar. Türkiye’ye teklif edilen 40 milyon dolarlık fiyatsa günümüzde Birleşik Arap Emirlikleri ve Macaristan tarafından ödeniyor.