2021’den Ufkunuzu Açacak 10 Bilimsel Araştırma ve Keşif

Tüm dünya bugün 2021 yılına veda etmeye ve 2022 yılına girmeye hazırlanıyor. Koronavirüs tesirinden aşılamanın tesiriyle yavaş yavaş kurtulduğumuz bu yıl boyunca dünya genelinde sağlık, uzay ve teknoloji manasında pek çok gelişme yaşandı. Örneğin 18 yıl ortadan sonra birinci sefer yeni bir Alzheimer ilacının kullanımına onay verildi.

Peki bilim dünyasında 2021 yılında öteki hangi gelişmeler yaşandı? İşte bu yazımızda, 2021 yılı boyunca dünyayı en çok şaşırtan 10 farklı bilimsel araştırmayı ve bu araştırmaların kısaca özetlerini derledik. Gelin, bu yıl bilim dünyasında gelecek yıllara yatırım yapacak en şaşırtan ve enteresan araştırmalara bakalım.

  • Not: Bu liste 2021’in en değerli araştırmaları listesi değildir, en şaşırtan ve enteresan araştırmalara odaklanmaktadır.

2021 yılında yapılan en şaşırtan bilimsel araştırmalar:

Dinozorlar, sanılanın bilakis bir anda meteorlarla değil, çok çok uzun bir müddette yok olmuştu:

  • Araştırmanın ardındaki grup: Fabien L. Condamine, Guillame Ginot, Michael J. Benton & Philip J. Currie

29 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan araştırmaya nazaran dinozorların jenerasyonu, sandığımızın bilakis meteor yağmurları nedeniyle kısa bir mühlet içinde tükenmedi. Araştırmaya nazaran dinozorlarının jenerasyonu, 76 milyon yıl evvel, yani meteor yağmurunun olduğu düşünülen yıldan 10 milyon yıl evvel tükenmeye başladı.

İlk koronavirüs hadisesinin kaç yıl evvel görüldüğü açıklandı

  • Araştırmanın gerisindeki grup: Mahan Ghafari, Peter Simmonds, Oliver G. Pybus, Aris Katzourakis

2 Eylül 2021 tarihli araştırmayla birlikte günümüzde SARS-CoV-2 üyesinden muzdarip olduğumuz koronavirüs virüs ailesinin birinci kere 21 bin yıl gözüktüğü ortaya kondu.

DNA’mızın %93’ü, 2 antik insan cinsinden:

  • Araştırmanın gerisindeki takım: Nathan K. Schafer, Beth Shapiro, Richard E. Green

16 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan bu araştırmaya nazaran çağdaş insan DNA’sının en az %93’ü, antik bir tıp olan homininilerden geliyor. DNA’mızın sadece en fazla %7’lik kısmı bize özgün oluyor.

Mars’ın iç kısmı ziyadesiyle metale mesken sahipliği yapıyor:

  • Araştırmanın gerisindeki takım: Simon C. Stähler, Amir Khan, Bruce Banerdt ve 39 araştırmacı

23 Haziran 2021’de yayımlanan ve gerisinde 42 bilim beşerinin olduğu araştırmaya nazaran Mars’ın çekirdeği, erimiş metalden oluşuyor. Bu keşif, Mars’daki sarsıntıların kaydedilmesiyle gün yüzüne çıktı.

İnsanlık için hayati olan bir canlının sonu geliyor:

  • Araştırmanın gerisindeki grup: M S Exton, T H Krüger, M Koch, E Paulson, W Knapp, U Hartmann, M Schedlowski

Bu yılın başlarında yayımlanan araştırmaya nazaran sırf son 30 yıl içinde, bilinen tüm arı cinslerinin %25’inin soyu tükendi. Bilim insanları, insanlığı arıların doğal alanlarını bozmamaya ve kentte ve tarımda sürdürülebilir programlar oluşturmaya çağırdı.

Mars’taki suyun kaynağı hakkında yeni bir fikir ortaya atıldı:

  • Araştırmanın ardındaki grup: S. Kite, J. Steele, Michael A. Mischna, and Mark I. Richardson

4 Mayıs 2021’de yayımlanan araştırmaya nazaran Mars’ın yüzeyinde bulunan su izlerine neden olan su, bulutların bir vakitler Mars’ı ısıtması ve gezegenin yüzeyinde büyük su birikintilerinin oluşmasına ortam hazırlamasından kaynaklanıyordu.

Pisagor teoremi, Pisagor doğmadan 1.000 yıl evvel de kullanılıyordu:

Matematikçi Doktor Daniel Mansfield, Irak’ta bulunan 3.700 yıllık eski bir tabletin tahlilini tamamladı ve yayımladı. Bu tahlil, Babillerin bir araziyi işaretlemek ve bölmek için Pisagor teoremini, Pisagor doğmadan 1.000 yıl evvel kullandığını ortaya koydu.

Sünnetin erkekleri cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı daha savunmasız kıldığı ortaya çıktı:

  • Araştırmanın ardındaki takım: Morten Frisch, Jacob Simonsen

26 Eylül 2021 tarihinde yayımlanan ve 80 binin üzerinde sünnetli erkeğin 22 yıl boyunca incelenmesini kapsayan araştırma, sünnetli erkeklerin cinsel hastalıklara karşı daha savunmasız olduğunu ortaya koydu.

Sinekleri zombiye çevirip çiftleştiren mantar çeşidi:

  • Araştırmanın gerisindeki grup: Andreas Naundrup, Björn Bohman, Charles A. Kwadha, Annette B. Jensen, Paul G. Becher, Henrik H. De Fine Licht

21 Ekim 2021 tarihli yeni bir araştırma, enfekte ettiği erkek sinekleri meyyit dişilerle çiftleştirmeye iten yeni bir mantar tipini ortaya koydu. Mantar, tıpkı vakitte enfekte olmamış sinekleri de kendine çekiyor.

AROG gerçekmiş: İnsanlık, 12 bin 300 yıl evvel bile tütün kullanıyormuş:

  • Araştırmanın ardındaki takım: Daron Duke, Eric Wohlgemuth, Karen R. Adams, Angela Armstrong-Ingram, Sarah K. Rice & D. Craig Young

11 Ekim 2021 tarihinde yayımlanan araştırma, insanların bundan 12 bin 300 yıl evvel de tütün kullandığını ortaya koydu.