3 Milyona Yakın SHIB Yakıldığı Açıklandı

Son ayların en tanınan kripto para ünitelerinden birisi olan Shiba Inu (SHIB), ‘Dogecoin katili’ olarak kripto para piyasasında süreç görmeye devam ediyor. Günümüzde piyasa hacmi açısından en büyük 100 kripto para içinde bulunan SHIB, bu yazıyı yazdığımız an prestijiyle 0,00033 dolar seviyelerinden süreç görüyor.

Kripto para ünitesinin bedelinin giderek yükselmesi içinse SHIB yatırımcıları, bir topluluk olarak vakit zaman yakma sürecine başvuruyorlar. SHIB yatırımcılarının kullanılmayan bir blok zinciri adresine göndererek makul ölçüdeki kripto para ünitesini dolaşımdan çıkardıkları bu süreçlerden birisi de bugün gerçekleşti.

Sadece 93 dolarlık SHIB yakıldı, yatırımcılar ortasında tartışma çıktı

Dünyanın birinci kripto para tabanlı müzik şirketi Bigger Entertainment’ın kurucusu Steven Cooper, sabaha karşı yaptığı paylaşımda 2 milyon 750 bin SHIB yaktıklarını açıkladı. 2 milyon 750 bin SHIB ise sırf 93,36 dolara denk geliyordu. 18 milyon dolarlık piyasa pahasına sahip olan kripto para ünitesinden sadece 93,36 dolarlık kısmının yakılması da haliyle kimi yatırımcıların dalga konusu oldu.

Öte yandan Cooper, SHIB yatırımcılarının ‘Neden daha fazla yakmıyorsun?’ sorularına da karşılık verdi. Herkesin kendilerine trilyonlarca SHIB yakmasını söylediğini tabir eden Cooper, bunu söyleyen kimsenin kendi rolünü üstlenerek muhakkak oranda SHIB yakmadığını belirtti. Son süreçle birlikte Cooper’ın yaktığı SHIB sayısıysa 889 milyonu, yani 30 bin doları aştı.

2020 yılında piyasaya giren SHIB’in başlangıçtaki toplam arzının yarısı Ethereum kurucularından Vitalik Buterin’e gönderilmiş, yarısı ise Uniswap’e kilitlenmişti. Buretin, SHIB tokenların bir kısmını bağışlamış, geriye kalan 410 trilyondan fazla SHIB’i de Mayıs 2021’de sirkülasyondan çıkarmıştı. Bu sürecin akabinde token yakmak, SHIB yatırımcıları ortasında tanınan bir hal almıştı.

Günümüzde 549 milyar SHIB dolanımda bulunuyor.