Samsung Galaxy S3’te Android 12 Çalıştırıldı [Video]

Android ekosistemi, bir müddettir Android 12 isimli yeni işletim sistemiyle gündemde. Pek çok şirket, yepisyeni özelliklere sahip Android 12’yi başta amiral gemisi telefonları olmak üzere çeşitli modelleri için dağıtmaya başladı. Meraklı bağımsız geliştiriciler ise bu işletim sistemini nispeten eski telefonlarda çalıştırmanın yolunu arıyorlar.

Android ekosistemindeki en tanınan akıllı telefon modellerinden bir tanesi hiç elbet Samsung Galaxy S3‘tü. 2012 yılında piyasaya sürülen amiral gemisi telefon, o yıllar için eşsiz özelliklere sahipti. Elbette yıllar geçtikçe bu akıllı telefon eskisi ve Samsung, Galaxy S3’e güncelleme vermeyi kesti. Fakat XDA Developers‘tan bağımsız bir geliştirici, bu efsane telefondan vazgeçmedi. Epey titiz bir çalışma yürüten geliştirici, Galaxy S3’te Android 12 çalıştırmayı başardı.

Resmi olmayan sürümde pek çok özellik eksik fakat yeniden de iş görüyor

html6405 kullanıcı ismini kullanan XDA Developers üyesi geliştirici, Android 12’yi LineageOS ile birleştirdi. İşletim sistemini Samsung Galaxy S3’ün Exynos 4412 işlemcisine uyarlayan geliştirici, bu sayede bu tanınan akıllı telefonun Android 12 çalıştırabilmesini sağlamış oldu. LineageOS 19.0 olarak isimlendirilen arayüz, şu an için pek çok özellikten yoksun olsa da yeniden de iş görüyor.

Android 12’yle çalışan Samsung Galaxy S3; hücresel ağ, Wi-Fi, Bluetooth, kamera ve görüntü oynatma açısından oldukça güzel bir tecrübe sunuyor. Lakin SIM kart kilidi (SIM kart kilidinin diğer bir aygıtta kaldırılması gerekiyor), microSD kart dayanağı ve NFC üzere özellikler, şu an için çalışmıyor. XDA Developers tarafından yapılan açıklamalarda, özel ROM için harekete geçildiği ve eksiklerin giderilmesi için çalışıldığı tabir ediliyor. Şayet siz de bir Galaxy S3’e sahipseniz ve bu ROM‘a bir talih vermek isterseniz, buradaki irtibat ile LineageOS 19.0’a ulaşabilirsiniz.

Karşınızda Android 12 çalıştıran Galaxy S3

YouTube video

Not: Bir akıllı telefona bilinçsiz bir halde ROM yüklemek, aygıttaki tüm dataların kaybolmasına yol açabilir. Bu yüzden, bu süreci yapacaksanız kesinlikle işi bilen birisinin yardımını alın. Ayrıyeten her ihtimale karşı datalarınızı yedeklemeyi unutmayın.