301 yönlendirmesi nedir? (301 manüplasyonu nedir)

301 yönlendirmesi, bir sayfadan öbürüne “kalıcı” yönlendirilmesi biçimidir, bu sebeple bu cins 301 manipülasyonunu kullandığımızda arama motorlarına bir URL’den öbür URL adresine yapılan manipülasyonun kesin olduğu söylüyoruz.

301 Yönlendirmesi Ne İşe Yarar?

Belirttiğimiz gibi, 301 manipülasyonu arama motorlarına bir URL’den değişik bir URL adresine kesin geçiş yaptığımızı söyler.

Arama motorlarına hangi sayfada yer alacağımızı gösterdikten sonra Google, URL1’in artık URL2 olacağını kavrayacak ve bu sebeple de URL1’in irtibat denkliğini URL2’ye geçirecek bundan sonrasında ise iletişimleri URL2’den taramaya devam edecek.

Zaferli bir SEO Ajansı olarak, irtibat URL’sini daha önceki URL’den geçirmek için karışık web sitesi geçişlerini veya web sitesi mimarisindeki rastgele bir farklılıkla uğraşırken kalıcı manipülasyonları seçim ediyoruz.

302 Yönlendirmesi Nedir?

Google çalışanlarından kimileri, 301’lerin ve 302’lerin eş biçimde ele alınabileceği vaziyetler olduğunu belirtti. Ancak araştırmalarımız ile arama motorları ve tarayıcılar en tehlikesiz yolun URL’leri kalıcı olarak yönlendirirken 301 kullanmak olduğunu gösteriyor. Siteler URL’lerin nasıl çalıştığını tanımlayan Köprü Metni Aktarım Protokolü HTTP isimli bir protokol üzerinde çalışır. 1.0 ve 1.1 olmak üzere iki ana versiyonu vardır. İlk versiyonda 302, “Geçici Olarak Taşındı” vaziyet koduna atıfta bulunurken, bu vaziyet 1.1 versiyonunda “Bulundu” olarak değiştirildi.

302 Yönlendirme Ne Zaman Kullanılır?

Geçici olarak yapılacak gidişatlarda sitenin bakıma alınması, yenilenmesi vb kullanılan 302 manipülasyonu, arama motorlarına bu sayfaların daha sonra tekerrür açılacağını göstermektedir. Böylece arama motorları geçici manipülasyon olduğunu kavrayarak geçici bir müddet ile kullanıcıları ve kendi botlarını yeni site üzerine yönlendirecektir.

Bu sayede arama motorları, yapılan geçici manipülasyon ile geçici olarak kapanan sayfanın SEO ve performans eforunu tamamıyla yeni sayfaya aktarmayacaktır.

307 Yönlendirme Nedir?

307 yönlendirme , 302 yönlendirmesinin HTTP 1.1 eşidir. Büyük tarayıcılar bazı gidişatlarda 302 gibi davranırken, neredeyse tüm gidişatlarda 301 kullanmak en iyisidir. Bunun imtiyazı, içeriğin gerçekten sadece geçici olarak taşınması bakım sırasında olduğu gibi ve sunucunun arama motorları tarafından http 1.1 geçimli olarak zati belirlenmiş olmasıdır. Arama motorlarının bir sayfayı geçimli olarak belirleyip belirlemediğini tanımlamak esasen olanaksız olduğundan, genellikle geçici olarak taşınan içerik için bir 302 manipülasyonu kullanmak en iyisidir.
301 ve 302 Manipülasyonuna Karar Vermek

Şayet bir sayfanız geçici olarak değil kalıcı olarak adres değiştirdiyse, bunun kesinlikle 301 başka bir deyişle kalıcı manipülasyon ile yapılması gerekir. Bunu bir misal ile açıklamak gerekirse, misalin dükkanınızı bir semtten başka bir semte taşıdınız. Daha Önceki dükkanın sırçasına yeni taşındığınız adresi belirtmezseniz müdaviminiz olan harcayıcılarınız yeni dükkanınıza azıcık güç erişebilir. Ancak yapılacak muhtelif ilanlar ile yeni adresinizi belirtirseniz bundan sonrasında kimse daha önceki dükkanınıza uğramayacaktır. Bütün tersi gidişatta ise rastgele bir tadilat vb gidişatlardan dolayı geçici olarak değişik bir lokasyona taşındığınızda ise kullanıcılar ne zaman daha önceki adresinizi geleceğini öğrenecektir.

Verdiğimiz bu somut misal ile ilişkilendirerek yapılacak manipülasyonlar için sayfam geçici olarak mı kapanıyor?, stoğu biten bu mahsulün yerine yenisi gelecek mi? vb. biçiminde kendinize soracağınız sualler ile geçici ve kalıcı manipülasyonları uygulayabilirsiniz.

Bütün Alan İsmi Manipülasyonları

Tüm manipülasyonlar aynı tesire sahip olmayacaktır, şu anda kozmetik sorgular için iyi sıralarda konumlanan bir kozmetik web sitesini yine yönlendirir ve tüm tesir alanını bir araba kiralama sitesine manipülasyona karar verirseniz bu manipülasyon operasyonu natürel görünmeyecektir. Sadece ilgili web sitelerini, başka bir deyişle sektörü aynı olan alakalı siteler için manipülasyon operasyonu yapmalısınız.

Web Sitelerini Birleştirmek İçin 301’leri Kullanma

Diyelim ki; üç tane lüks taşıt web sitemiz mevcut, Porsche, Ferrari ve Lamborghini, 3 tanesini tek bir lüks araba web sitesine birleştirme operasyonu yapabiliriz. Yapılan manipülasyon operasyonu doğru bir biçimde tasarlanırsa, üç ufak web sitesini çok daha büyük tek bir web sitesinde birleştirebiliriz. Sarihçesi doğru uygulanmazsa, üç ufak web sitesinin de mevcut SEO kıymetini kaybederiz.

Manipülasyonlarla Keyword Cannibalization’dan Kaçının

Yine manipülasyonların bir başka harika kullanımı da keyword cannibalization’dan sakınmaktır. Belli bir anahtar kelime özelinde sitemize ait sıralanan hem URL1 hem de URL2 mevcut ise; bu URL’lerden birini öbürüne yönlendirebiliriz, böylece sadece tek bir netice elde ederken her iki URL’nin de eforunu kaybetmemiş oluruz.

Kaldırılacak URL Manipülasyonları

301 manipülasyonlarının bir başka iyi kullanımı, misalin bir E-Ticaret web sitesinin bir mahsulü artık satmayacağından ve bu URL adresinin SERP’te iyi konumlarda olduğu veya da iyi backlinklere sahip URL adresleri için kullanılabilir.

Bu URL’yi kaldırırsak, “sayfa yetkisini” kaybederiz, bununla beraber başka bir alakalı mahsulümüz var ise ona 301 ile manipülasyon yaptığımızda, yönlendirilen URL’nin hem eforundan hem de backlinklerinden faydalanmaya devam edeceğiz.
301 Manipülasyonu Nasıl Yapılır?

Bu düzeye geldiyseniz şayet ki; artık hangi sayfayı yine değişik bir sayfaya yönlendirmek istediğiniz hakkında net bir karar vermiş olacaksınız. Peki, 301 manipülasyonunu nasıl yapmalısınız?

Altta sizler için birkaç değişik alternatifi ve bu alternatiflerin artı/eksilerini sizlerle paylaşıyor olacağım.

.htaccess

Bu cins manipülasyon, .htaccess dosyası değiştirilerek yapılmaktadır.. Htaccess dosyası, URL’leri yine yazma gibi bir hayli şeyi yapmanızı sağlayan, sunucu tarafından okunan bir yapılandırma dosyasıdır.

Bu dosyayla alakalı en büyük artı, manipülasyon desenlerini asıllaştırabilmemiz ve bütün dizinleri tek bir komutla yönlendirebilmemizdir. Başka Bir Deyişle, .htaccess manipülasyonlarının nasıl doğru kullanılacağını öğrenirsek işimizi oldukça kolay hale getirecektir.

Daha sonrasında ise .htaccess kullanarak en yaygın manipülasyonların kimilerinin nasıl hakikatleştirileceğini açıklayacağız.

Misal manipülasyon komutları

.htaccess ile URL Manipülasyonu

Redirect 301 /daha önceki-url /yeni-url

.htaccess ile Domain Manipülasyonu

Redirect 301 / https://yenisite.com

Non w sayfaları w’lu Sayfaya Manipülasyon

RewriteEngine on
RewriteCond %HTTP_HOST ^siteadi.com [NC]
RewriteRule ^.*$ http://www.siteadi.com/$1 [L,R=301,NC]

w’lu Sayfaları Non w’ya Manipülasyon

RewriteEngine on
RewriteCond %HTTP_HOST ^www.siteadi.com [NC]
RewriteRule ^.*$ http://siteadi.com/$1 [L,R=301,NC]

PHP

Bu cins yine manipülasyon doğrudan PHP programlama seviyesinde yapılır ve bu sebeple kodu yine yönlendirmek istediğimiz belli URL’nin içine yerleştirmeniz gerekir.

Alttaki misali araştırabiliriz:

Header“Status: 301 Moved Permanently”;

Header“Location: https://www.benimsitem.com”;

Bu cins manipülasyonun dezavantajı, WordPress gibi bir CMS platformu kullanırsak, bu manipülasyonu bütün olarak nereye yerleştirdiğimizi unutursak gelecekte mesele yaratabilecek site dosyalarını tertip etmemiz gerektiğinden uygulanması oldukça karışık olacaktır.

HTML

HTML’de yine manipülasyon oluşturmak için “meta refresh” kullanabiliriz. Birkaç saniye sonra sayfamız aktüellenir ve ikinci URL adresine yönlendirilmiş olur.

Meta http-equiv=”refresh” content=”0: URL=https://www.ornekdomain.com/”>

Bu cins manipülasyon teknik olarak 301 manipülasyonu değildir ve bu sebeple de backlinklerin yetkisi yeni URL adresine geçmez.

WordPress’te 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

WordPress’te çoğu alanda olduğu gibi, 301 yönlendirmesi ayarlamanın da birçok yolu mevcuttur. 301 yönlendirmesi yapmanızda sizlere yardımcı olacak WordPress eklentileri, sitenizin .htaccess dosyasını, Yoast SEO’yu ve hatta yukarıda bahsetmiş olduğumuz PHP kodlarını bile kullanabilirsiniz.

Birinci Yöntem: Sayfa düzeyi 301 yönlendirmeleri için WordPress eklentisi kullanın.

Yönlendirme işlemini gerçekleştirebileceğiniz çok farklı eklentiler WordPress’te mevcut. Bunlardan birkaç tane örnek verecek olursam; Redirection ve Yoast SEO eklentilerini ele alabiliriz.

 

Öncelikle başlamak için eklentiyi WordPress’e indirip, etkinleştirmelisiniz. Ardından, eklentinin kurulum sihirbazını çalıştırmak için Araçlar -> Redirection’a gidin demelisiniz.

Kısa Kurulum sihirbazından geçtikten sonra, ilk yönlendirmenizi gerçekleştirmek için Yönlendirmeler sekmesindeki Yeni Ekle düğmesine tıklayınız.

Bu alanda karşınıza 4 kısım çıkacak, bunları nasıl yapılandırmanız gerektiğini sizlere aşağıda açıklıyor olacağım:

  • Kaynak URL: Yeniden Yönlendirmek istediğiniz orijinal URL’i giriniz.
  • Sorgu Parametreleri: Bunu varsayılan olarak bırakınız.
  • Hedef URL: Bu ziyaretçileri almak istediğiniz yeni URL adresinizdir. Birisi kaynak URL adresinizi ziyaret ederse, otomatik olarak bu URL adresine yönlenir.
  • Grup: Bu sadece yönlendirmelerinizi düzenlemenize yardımcı olur. Varsayılan olarak bırakmak iyidir. Alternatif olarak, farklı yönlendirmelerinizi düzenlemek istiyorsanız yeni bir grup oluşturmak için Gruplar sekmesini kullanabilirsiniz.

Ardından, kurulumu tamamlamak için Redirection ekle’yi tıklayın.

Sayfanız bu noktada yönlendirme yapmıyorsa, önbelleğe alınan verilerinizi temizleyin; yönlendirme görünmeye başlamalıdır.

İkinci Yöntem: WordPress’e 301 yönlendirmesi eklemek için .htaccess kullanın

Bir alanı taşıyorsanız, 301 yönlendirmesini ayarlamak için WordPress sitenizin .htaccess dosyasını kullanmak en verimli seçenektir. Eklenti yöntemi kadar uygun olmasa da, sayfa düzeyinde yeniden yönlendirmeleri ayarlamak için .htaccess dosyasını da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Başlamak için, .htaccess dosyanızı düzenlemek üzere sitenizin sunucusuna bağlanmamız gerekir. Bunun içinde iki seçeneğimiz vardır:

  • Sunucunuza FTP yoluyla bağlanın.
  • cPanel’in yerleşik Dosya Yöneticisi aracını kullanın.