34 Yıl Sonra İlk Defa Bir Oyuncu, Tetris’i Bitirmeyi Başardı (Evet, Tetris Bitebilen Bir Oyunmuş)

Eski oyunların büyük kısmını bitirmek teknik olarakmümkün değildir. Çünkü bu oyunlar, yapıları gereği muhakkak bir noktadan sonra başa döner fakat her şey biraz daha sıkıntı hâle gelirdi. Bu yüzden de bu oyunları gerçek manada “yenmenin” kabul edilen tek bir yolu vardır: Oyunu çökmeye zorlamak. 34 yıldır çökmeyen Tetris, 2024 yılının birinci saatlerinde birinci kere tamamlandı.

Orijinal NES Tetris’in tamamlanması daha evvel mümkün görülmüyordu, hatta pek çok şahsa nazaran imkânsızdı. Oyunun bir kıssası, düzey yapısı, skor dışında pek bir ilerleyiş olmamasını göz önüne alırsak oyunu yenmenin yolu, “killscreen” ismi verilen son ekrana ulaşmaktı. 

Tetris rekorları son yıllarda peşpeşe geliyor

2011 yılına kadar oyuncular, oyunda 29. düzeyden üste çıkamamışlardı. Thor Aackerlund isimli bir oyuncu, parmaklarını titretme tekniğiyle 30. düzeye birinci ulaşan isim olmuştu. Lakin ortaya çıkmıştı ki düzey 29’dan sonra tetris hızlanmayı bırakıyor. Bu rekor 2018 yılında düzey 31, 2020 yılında da düzey 35 olarak güncellenmişti. 2021 yılında düğme yumruklama stratejisi ile oyunda 40. düzeye ulaşılmıştı. Yeni usulle oyuncular, tam 146. seviyeye kadar ulaşmayı başardı. 

13 yaşında bir oyuncu, imkansız denileni başardı

Yeni düzey, apayrı bir zorluk ile bir arada gelmişti. Bu düzeyde ortaya çıkan bir yanlıştan dolayı renk paleti birbirine giriyor ve ekranı görmek, oyunu okumak da zorlaşıyor. Bu düzey de geçildiğinde ise ekran artık neredeyse görülemeyecek kadar siyah hâle geliyor. 

2024 yılının birinci saatlerinde 13 yaşındaki Wills “Blue Scuti” Gibson, 34 yıldan sonra oyunu yenmeyi başardı. Tetris oyunu sona geldi ve oyun büsbütün dondu. Böylelikle Tetris çıktığından bu yana birinci defa biri oyunu tamamlamış ya da öteki bir deyişle “yenmiş” oldu.

Tetris’in birinci sefer yeniliği rekorun görüntüsü:

YouTube video

Orijinal tetris oyunu aslında 255 düzeyden oluşuyor ve 255. seviyeyi aşarsanız en başa dönüyorsunuz.