ABD Sınırında Robot Köpekler Devriye Gezecek

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, oldukça radikal bir karar aldığını açıkladı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, ülkenin güney hoşun bir müddettir robot köpeklerle korunduğu, bugüne dek yapılan testlerin başarılı olduğu söz edildi. Alınan yeni karara nazaran sondaki robot köpeklerin sayısı artırılacak ve testler, daha geniş kapsamda sürdürülecek.

ABD’li yetkililer tarafından yapılan açıklamalara nazaran ülkenin güney sonu, insan ve hayvanların hayatlarını sürdürebilmesi için pek de uygun değil. Bilhassa de yüksek sıcaklıklardan dem vuran bakanlık yetkilileri, yaptıkları çalışmalar sonucunda robot köpeklerin bölge için daha uygun olduğu sonucuna ulaştılar. Robot köpeklerin ne kadar tesirli olacağını vakit gösterecek.

ABD hududunda kullanılacak robot köpekler şöyle görünüyor

ABD’nin güney hududuna yerleştireceği robot köpekler, Boston Dynamics’in sıkı rakiplerinden olan Ghost Robotics tarafından üretildi. Dört ayaklı yapıya sahip olan köpekler, sahip oldukları termal ve gece görüş kameraları ile düşman ögelerini rahatlıkla tespit edebiliyorlar. Otonom olarak kullanılabildiği üzere uzaktan denetimle de yönetilebilen robot köpekler, tek şarj ile 12 kilometre civarında yol alabiliyorlar. Ghost Robotics, silahlı robot prototipleri tanıtmış olsa da ABD sonlarında kullanılacak modellerde silah olup olmayacağı tam olarak bilinmiyor.

ABD, hududa yerleştireceği robot köpeklerle daha çok gözlem yapacak. Bu çalışmalar sayesinde sonda müsaadesiz geçişler olup olmadığından emin olunacak. Ayrıyeten bölgede bulunan ve düşman ögesi tarafından kullanılma potansiyeline sahip olan mağara ve konut üzere yerler de bu robotlarla denetim edilecek. Yetkililer, robot köpeklerin birtakım eksikleri olduğunu kabul ediyor olsalar da süreç içerisinde yapılacak çalışmalar, bu köpeklerin harika hale gelmesini sağlayabilir.

Dürüst olmak gerekirse robot köpekler, hareket kabiliyetleri açısından gereğince düzgün değil. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki Türkiye’nin son yıllarda etkin olarak kullandığı insansız hava araçları, hudut güvenliği için başka tüm seçeneklerden çok daha âlâ…