Acun Ilıcalı NFT Platformu Eneftio’yu Tanıttı

NFT’lerin son vakitlerin en tanınan hususlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Dünya genelinde milyonlarca insan, ‘gelecek’ olarak nitelendirilen bu dijital varlıkları binlerce, hatta milyonlarca dolara alıp satıyor. Metaverse kavramına olan yatırımların artması sebebiyle de NFT’lere olan ilgi daha da yükseliyor.

Non-fungible token (değiştirilmesi mümkün olmayan dijital varlık) manasına gelen NFT’ler, blok zinciriyle korunan ve depolanan eşsiz varlıkların (fotoğraf, görüntü, tweet gibi) dijital olarak sertifikalandırılması manasına geliyor. Bu varlıklar da dünyanın en büyük şirketlerinden yatırımlar alarak gitgide popülerleşiyor. Artık de ülkemizin önde gelen girişimcilerinden Acun Ilıcalı’dan bir NFT atılımı geldi.

Acun Ilıcalı, Eneftio.com isimli NFT platformunu duyurdu

52 yaşındaki televizyoncu, kendi NFT platformunu oluşturduğunu duyurdu. Ilıcalı’nın açıklamalarına nazaran “eneftio.com” ismi verilen bu platform, Polygon (MATIC) altyapısını kullanıyor. Ünlü girişimcinin projesi incelendiğinde ise, NFT pazar yerinin daha başlangıç evrelerinde olduğu, Metaverse’e yönelik maksatlarının bulunduğu görülebiliyor. Acun World Yapım Anonim Şirketi’ne ilişkin olan projenin yalnızca Acun Medya’nın yer aldığı ülkelerde faaliyet göstereceği, dijital sanat moda ve oyun üzere hususlara ağırlaşacağı da gelen haberler ortasında yer alıyor.

Survivor NFT koleksiyonu da tanıtıldı:

Türkçe ve İngilizce olarak kullanılabilen platformun birinci NFT koleksiyonun tanınan televizyon programı Survivor’dan olacağı da Acun Ilıcalı tarafından aktarıldı. Bunun yanı sıra NFT satın almanın, üretmenin (kısa bir süreliğine) yahut keşfetmenin mümkün olduğu Eneftio’da banka ve kredi kartları yardımıyla TL ile de alışveriş yapılabiliyor. Dünya genelince tanınan bir platform olmayı hedefleyen Eneftio’nun, blok zinciri ve metaverse dünyasına dahil olmayı amaçladığı da internet sitesi üzerinden aktarılıyor.

Sonuç olarak NFT’lerin ülkemiz de dahil tüm dünyada gitgide yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Lakin dikkate kıymet sayıda insan NFT’ler hakkında olumsuz niyetlere sahip. Bu beşerler, ‘sağ tık’ yaparak indirilebilecek olan bu varlıklara yüksek ölçülerde para ödemenin ‘saçma’ olduğunu belirtiyor. NFT meraklıları ise bu varlıkları ‘gelecek’ olarak nitelendirerek bu insanlara karşı çıkıyor. Yapılan araştırmalar da NFT pazarlarında eşitsizlik olduğunu, piyasanın ‘balinalar’ tarafından denetim edildiğini belirterek mevzuya farklı bir bakış açısı sunuyor. Pekala, siz NFT’ler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu varlıklar gelecekte varsayım edildiği kadar yaygınlaşacak mı?