Apple Epic Games Davasında Epic’e Destek

Son vakitlerde teknoloji gündeminde Apple ve Epic Games davası hakkında birçok söylentiler havada uçuşuyor. En son mahkeme de iki ay önceydi ve mahkemede neler oldu sorusuna cevaben ayrıyeten da hatırlatma yapalım. Apple kararı ötelemek için yaptığı başvuru yargıçtan geçememişti.

Apple, duruşma sırasında Yargıç’a yönlendirme ters siyasetlerini tekrar yazmak için daha fazla vakte muhtaçlığı olduğunu söyledi. Apple’ın bahsettiği bu siyasetler, geliştiricilerin kendi ödeme yollarını eklemelerini engelleyen kurallardı. Apple’ın avukatı Mark Perry, bu kuralların ziyadesiyle karmaşık olduğunu, çocukları, geliştiricileri, müşterileri ve Apple’ı koruyan yeni yönergeler olması gerektiğini belirtmişti.

Epic Games Apple davasında son surum: Epic Games’e tam destek

Microsoft ve Electronic Frontier Foundation da dahil olmak üzere öteki şirketler, Epic’in Fortnite davasındaki temyizini desteklemek için gerekli dokümanları mahkemeye taşıdılar. Microsoft, Electronic Frontier Foundation ve başka kuruluşlarla birlikte 35 eyaletten oluşan bir grup, Fortnite üretimcisinin Apple ile olan yasal savaşında Epic Games’e tam destek verildiği açıklandı.

Geçtiğimiz perşembe günü ABD Dokuzuncu Daire Temyiz Mahkemesi’ne sunulan bir raporda; eyaletlerin başsavcıları mahkemenin Apple’ın App Store üzerindeki denetiminin antitröst maddelerini ihlal etmediğine dair evvelki kararı bozması gerektiğini savundu. Mahkemeye verilen raporda, “Apple’ın bu hareketi, taşınabilir uygulama geliştiricilerine ve milyonlarca vatandaşa ziyan verdi ve hala ziyan veriyor” diye not düştüler.

Son gelişmeyle birlikte Epic Games’e takviye çoğalırken teknoloji devi Apple’ın sıradaki atağı ise merakla bekleniyor.