Apple iPhone’ları Pos Cihazına Dönüştürecek Özelliği Duyurdu

Günümüzde Wallet (Cüzdan) uygulamasıyla birlikte kullanıcılara kartlarını tek bir yerde saklama imkânı sunan Apple, bugün ödeme kolaylığı konusundaki rakiplerinin çok ötesine geçecek bir yeniliğe imza attı. Şirket, daha evvel ortaya atılan argümanları doğrulayan nitelikte yeni özelliği ‘Tap to Pay’i duyurdu.

Tap to Hisse özelliği sayesinde iPhone sahibi olan müşteriler ve satıcılar, rastgele bir kart süreci ya da nakit parayla uğraşmadan sadece telefonlarını birbirine yakınlaştırarak ödeme süreci gerçekleştirebilecekler. Bunun yanı sıra satıcılar, MasterCard, Visa, Discover ve American Express kredi ve banka kartlarının temassız özelliğinden de faydalanarak sadece iPhone’ları üzerinden ödeme alabilecekler.

iPhone XS ve üzeri tüm modellerde kullanılabilecek:

Yapılan açıklamaya nazaran Tap to Hisse özelliği, ödeme platformları ve geliştiriciler için uygulamalara entegre edilmek üzere kullanılabilecek. Stripe, Tap to Hisse özelliğini kullanan birinci platform olacak. Tap to Hisse özelliğini kullanmak isteyen kullanıcılarınsa tek sahip olması gereken iPhone XS ve üzeri bir iPhone modeline ve bu özelliği destekleyen iOS sürümüne sahip olmaları olacak.

Kurulum basamağından sonra satıcılar, sırf bir dokunuşla müşterilerinden NFC üzerinden ödeme alabilecek. Tap to Hisse özelliği, Apple Pay’de de kullanılan bilgi müdafaa yongası Secure Element ile korunacak. Her bir alışveriş için ayrı ve eşsiz bir ID oluşturulacak. Tap to Hisse özelliği, Apple Pay’i kabul eden pek çok satıcı tarafından desteklenecek. Özellik, önümüzdeki bahar döneminde ABD’deki kullanıcılar için yayımlanacak. Ayrıyeten özellik, bir sonraki iOS betasında geliştiriciler için kullanıma açılacak.