Bitfinex Bitcoin Vurgununda 3,6 Milyar Dolar Ele Geçirildi

Dünyanın en bilindik kripto para borsalarından bir tanesi olan Bitfinex, 2016 yılında büyük bir hack saldırısına maruz kalmış, bu atak sonucunda 119.754 adet Bitcoin (bugünkü kıymeti 4,5 milyar dolar) çalınmıştı. Bahisle ilgili olarak harekete geçilmiş olsa da bugüne dek somut bir gelişme yaşanamamıştı. Lakin artık, bu olayla ilgili çok değerli bir gelişme yaşandı.

ABD Adalet Bakanlığı, başlattığı soruşturma neticesinde çalınan Bitcoin’lerden 94 bin tanesini ele geçirmeyi başardı. Bununla da yetinmeyen bakanlık, 34 yaşındaki llya Lichtenstein ve 31 yaşındaki Heather Morgan isimlerine sahip olan bir çifti tutukladı. Akının gerisinde bu ikilinin olduğu düşünülürken, şüpheliler için istenen ceza ise 25’er yıl.

ABD Adalet Bakanlığı’nın en büyük operasyonu

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, ele geçirilen Bitcoin’lerin toplam kıymetinin 3,6 milyar dolar olduğu ve bu büyüklükteki bir operasyonun ABD Adalet Bakanlığı için bir ilk olduğu söz edildi. Lakin tekrar de bu tam manasıyla başarılı bir operasyon değildi. Çünkü 25 binden fazla Bitcoin kayıp. O para, bugüne dek muhtaçlıklar için harcanmış durumda. Pekala 34 yaşındaki llya Lichtenstein ve 31 yaşındaki Heather Morgan, bu saldırıyı nasıl gerçekleştirdi?

ABD Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya nazaran akının gerisindeki gerçek isim, Ilya Lichtenstein‘dı. Şu an için resmileşmiş bir cürüm olmasa da Lichtenstein’ın evvel Bitfinex sistemlerine sızdığı, sonra da 2000’den fazla süreçle Bitcoin’leri çaldığı düşünülüyor. Bitcoin’lerin Lichtenstein’a ilişkin olan bir dijital cüzdana gönderilmiş oluşu, kelam konusu tezleri destekler nitelikte. Lakin Lichtenstein’ın hünerleri bu kadar da değil. Bilgisayar korsanı, çaldığı Bitcoin’leri Monero üzere çeşitli kripto para ünitelerine dönüştürmeye başladı. Muhtaçlığı olan parayı çeken gerisini de aynı dijital cüzdanda bekleten Lichtenstein, hücumdan 6 yıl sonra bu Bitcoin’leri yakalattı…