LoL’de Kayle CT, Tüm Yetenekleri, Güçlü ve Zayıf Özellikleri

Özellikle “kutsal 16. seviye” ismi verilen ve oyun içerisinde 16. düzeye gelen karakterlerin tam gücüne ulaştığını vurgulayan bu cümlenin bayrak taşıyanı olan Kayle, oyun boyunca varlığını çok muhakkak etmese bile 16. düzeye ulaştığında tüm gücünü açığa çıkartabiliyor.

Üst koridorda pasif yeteneğinin gelişimi ilerleyene kadar bir müddet acı çekse de ortalama 11. düzeyden sonra rahatlamaya başlayan Kayle, bahsettiğimiz üzere 16. düzeyden itibaren tam bir canavara dönüşüyor.

Kayle CT’leri: Kayle’ye karşı güçlü olan rakipleri

 • Pantheon
 • Singed
 • Vladimir
 • Jayce
 • Illaoi

Kayle oyunun erken safhasını epey zorlu geçiren karakterlerden bir tanesi. Karakter erken safhalar güçsüz olduğu için savaşmak yerine defansif bir oyun sergilemek gerekiyor. Ancak üst koridor karakteri olduğu için erken safhada agresif oyunlar sergilemeye müsait karakterler Kayle’a üst koridorda sıkıntı vakitler geçirtebiliyor.

Yükselmiş Melek Kayle’ın tüm yetenekleri:

 • Pasif / İlahı Yükseliş: Kayle düzey atlayıp yetenek puanı harcadıkça akınları da göklerden güç alır. Kanatları alev alan Kayle, vakitle akın suratı, hareket suratı, taarruz menzili ve akınları için ateş dalgaları kazanır.
 • Q / Işığın Kararı: Kayle’ın çağırdığı semavi kılıç rakipleri delip geçerek isabet ettiği bütün amaçları yavaşlatır, onlara hasar verir ve dirençlerini azaltır.
 • W / Semavi Lütuf: İlahi güçler tarafından kutsanan Kayle, kendine ve en yakınındaki grup arkadaşına düzgünleştirme ve hareket suratı sağlar.
 • E / Yıldızateşi Kılıcı: Pasif: Kayle’ın semavi kılıcı Fazilet, şampiyonun saldırdığı rakiplere ek büyü hasarı verir. Faal: Kayle’ın bir sonraki saldırısı gayesini semavi ateşle çarparak amacın eksik canıyla orantılı ek hasar verir.
 • R / Aziz Adalet: Kayle bir kadro arkadaşını hasar görmez hale getirir ve gayenin etrafındaki bölgeyi ilahi bir kılıç yağmuruna tutmaları için eski Adaletin Suretlerini çağırır.

Adaletin Kılıcı Kayle’ın güçlü ve zayıf özellikleri:

Kayle’ın güçlü özellikleri:

 • Oyunun geç safhalarında önüne geçilmesi güç bir karakter haline gelmesi
 • Ulti yeteneği ile birkaç saniyeliğine kendisini yahut bir ekip arkadaşını ölümsüz yapabilmesi
 • Hem yetenek gücü hem atak gücünden faydalandığı için karşı rakibe hem zırh hem büyü direnci almaya zorlaması

Kayle oyunun geç safhalarında hayli güçlü bir karakter haline geliyor. Kendi gücünün yanı sıra ulti yeteneği ile kendini yahut kadrosundan rastgele bir arkadaşını birkaç saniyeliğine ölümsüz yapabilmesi de kritik noktalarda hoş geri dönüşler sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra karakter genel olarak hem saldırı gücünden hem yetenek gücünden faydalandığı için karşı rakibe hem büyü direnci hemde zırh veren eşyalar almaya zorluyor.

Kayle’ın zayıf özellikleri:

 • Erken safhalarda oyunun en güçsüz karakterlerinden biri olması
 • W yeteneği kendine can basacak potansiyeli sağlasa da bu canın çoklukla kâfi olmaması
 • Karakterin güçlenmesi uzun sürdüğü için kadronun bir mühlet 4 kişi olması

Kayle geç safhalarda hakikaten güçlü bir karakter. Ancak bu güçlü olmasının bedelini erken safhalarda hayli güçsüz olarak ödüyor. Koridor safhasında, bilhassa baskın oynayan bir karakter karşı oynamak bir oldukça sıkıntı oluyor ve W yeteneğinin sağlamış olduğu can basma özelliği genellikle kâfi olmuyor. Bunun yanı sıra karakterin güçlenmesi uzun sürdüğü için kadronuz oyunu bir mühlet 4 kişi olarak oynamak zorunda kalıyor.

LoL’de Kayle nasıl oynanır?

 • Özellikle baskın karakterlere karşı oynuyorsanız erken safhada agresif oynamak çok akıl karı işi olmuyor. Bu yüzden bir mühlet defansif oynamakta yarar var
 • Ulti yeteneğiniz kritik anlarda sizi oyuna geri döndüren formula olabiliyor. Ama bunu yaparken rakiplere saldıramayacağınızı unutmayın
 • Karakter hem atak gücü hem yetenek gücünden faydalandığı için kadronuzda eksik olan hücum gücü yahut büyü gücü boşluğunu doldurabilirsiniz

Kayle, erken safhalarda dikkatli oynanması gereken karakterlerden bir tanesi. Erken safhalarda güçsüz olmasının yanı sıra tıpkı zamanda kırılganda. Bu yüzden bilen bir ormancının baskınlarının ana odağı olmanız kaçınılmaz bir durum olabiliyor. Ulti yeteneğiniz kritik anlarda sizi yahut kadro arkadaşınızı kurtarabilen bir faktör olmasına rağmen ulti yeteneğinizi kullanırken rakiplerinize saldıramayacağınızı unutmayın. Birebir vakitte karakter hem akın gücünden hem yetenek gücünden faydalandığı için kadrodaki atak gücü yahut yetenek gücü boşluğunu kapatabilmeniz de mümkün.

Kayle’a karşı nasıl oynanır, Kayle nasıl yenilir?

 • Kayle erken safhanın en güçsüz ve kırılgan karakterlerinden bir tanesi olduğu için erken safhalarda Kayle’a karşı agresif bir oyun sergileyebilirsiniz
 • Tabii ki bu büsbütün savaşamayacağı manasına gelmiyor, bilhassa 6. düzey olduktan sonra ulti yeteneği açıldığında karşılık verebilecek duruma geliyor. Kendi veremese bile ormancısı aracılığıyla bunu sağlayabiliyor
 • Kayle için dikkat etmeniz gereken düzey 16. düzey. Bu düzeye kadar karakter olabildiğince oyundan düşürmeye çalışmanız gerekiyor

Kayle erken safhanın en güçsüz karakterlerinden bir tanesi. Bu güçsüzlüğü koridor safhasında agresif oynayarak değerlendirebilirsiniz. Natürel ki bu durum büsbütün savunmasız olacağı manasına da gelmiyor. Bilhassa 6. düzey olduktan ve ulti yeteneği açıldıktan sonra karşı saldırı yapma bahtı elde edebiliyor. Kayle için dikkat etmeniz gereken kısım oyunun geç safhası. Kayle 16. düzeye ulaşmadan evvel olabildiğince oyundan düşürmeniz gerekiyor. Böylece 16’ya ulaştığında da karşısında durabilme bahtınız olacaktır.