Çin’in Elektrikli Otomobilleri Türkiye’ye Geliyor

Elektrik motorlu araçların düzgünden uyguna tanınan olmaya başladığı şu günlerde tüketicilerin kompakt araçlara olan ilgisi de arttı. Örneğin Citroen Ami ve Renault Twizy E-Tech üzere araçlar, uygun fiyatlı olmalarının yanı sıra yakıt tüketimi açısından da tasarruflu oldukları için tüketicinin ilgisini çekmeyi başarıyorlar. Gelen son bilgilerse Türkiye’ye uygun fiyatlı yeni bir elektrikli kompakt aracın geleceğini gösteriyor.

Stratejist Abdullah Çiftçi, Twitter hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımında Çinli otomotiv üreticisi Changli‘den bahseden Çiftçi, şirketin çok uygun fiyatlı kompakt elektriklisinin Türkiye’ye geleceğini söyledi. Abdullah Çiftçi’nin tezine nazaran Türkiye’ye gelecek yeni elektrikli arabanın fiyatı, 37 bin TL olacak. Ülkemizde 1 TB hafızaya sahip bir iPhone 13 Pro Max’in dahi 30 bin TL’nin üzerinde fiyata sahip olduğunu düşünürsek Changli’nin kompakt elektrikli arabalarıyla Türkiye’de ilgi görebileceğini iddia etmek sıkıntı değil.

Türkiye’ye geleceği söylenen elektrikli otomobil şöyle görünüyor

Açık konuşmak gerekirse bu aracın tam manasıyla bir otomobil olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü araç iki kişilik. Azamî 40 km/sa sürate ulaşabilen arabanın menzili ise 100 kilometreden daha düşük. Aracın tasarımı içinse zati diyebileceğimiz bir şey yok.

Bu ortada, Çinli araba üreticisinin çok sayıda elektrik motorlu kompakt araç ürettiğini belirtelim. Hatta bu kompakt arabalar, Çinli e-ticaret devi Alibaba üzerinden satılıyor. Aslında bu bile Türkiye’ye geleceği söylenen arabaların neden ciddiye alınmaması gerektiğinin açık bir göstergesi…