JPMorgan, Bitcoin’in Adil Değerini Açıkladı

Büyük bir düşüşün akabinde son günlerde tekrar pahalanan ve kıymeti 44 bin doları aşan Bitcoin, dev isimlerin de ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bugün, bankacılık devi JPMorgan, kripto para piyasasının baba ismi Bitcoin’le ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Banka, daha evvel Bitcoin için açıkladığı ‘adil değeri’ yükseltti.

Geçtiğimiz kasım ayında JPMorgan, Bitcoin ile ilgili beklentilerini açıklarken Bitcoin’in adil bedelinin 35 bin dolar olduğunu tabir etmişti. Şirket, bugün yaptığı açıklamadaysa Bitcoin’in adil pahasını 38 bin dolar civarında hesapladıklarını duyurdu. Böylece Bitcoin’in JPMorgan’ın gözündeki adil bedeli %8,57 oranında artmış oldu.

JPMorgan, 2022 yılı amaçlarında 100 bin dolardan bahsetmişti

Bugün 43 bin 700 dolar civarında pahaya sahip olan Bitcoin için JPMorgan, kasım ayında yaptığı açıklamada birtakım amaçlara de yer vermişti. JPMorgan tarafından yayımlanan raporda Bitcoin için 73 bin dolarlık fiyat amacının uygun bir maksat olarak görüldüğü, 2022 yılı içinde de 100 bin dolara ulaşabileceği söz edilmişti.

Bir eserin, hizmetin ya da varlığın ‘adil değeri’, muhasebede kıymetin belirlenmesinde rol oynayabilecek tüm faktörlerin göz önünde bulundurularak hesaplanan bir pahadır. Adil kıymet hesaplanırken üretim yahut yenileme üzere maliyetleri, piyasa şartları, arz ve talep hususları üzere nesnel faktörler hesaba katılır.