Apple Otonom Araç Projesinin Baş Mühendisi Ayrıldı

Apple’ın araba projesiyle ilgili gelişmeler geçtiğimiz aylarda gündemden düşmemişti ve sizlerle paylaşmıştık.2025 yılında Tesla ve kesimin öteki devlerine baş tutacağı argüman edilen Apple’ın üzerinde çalıştığı araba projesi, âdeta gizlice yürütülüyordu.

Fakat görünen o ki Apple’ın bu projesi belirlenen takvime yetişmeyecek üzere duruyor. Apple konusundaki kıymetli açıklamalarıyla bilinen Mark Gurman, Apple’ın otonom araba projesindeki grubun yavaş yavaş dağıldığını açıkladı.

Apple’ın Otonom araç projesinde problemler bitmiyor

Power On haber bülteninin son sayısında Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın otonom otomobil projesinden grubundan baş mühendis ile yolları ayırdığnın bilgisini verdi.Gurman’a nazaran, Apple’ın araba takımının yazılım mühendisliği program idaresinin baş mühendisi olan Joe Bass, yedi yıl sonra şirketten ayrıldı. Bass, bu ayrılığı LinkedIn sayfasında da doğruladı. Joe Bass şu anda Meta’da teknik program idare müdürü olarak göreve başladı.

Mark Gurman bu husus hakkında şöyle açıklama yaptı; “Bass’ın ayrılmasıyla birlikte, yalnızca bir yıl evvel vazifede olan Apple otomobil idare takımının neredeyse tamamı gitti. Dave Scott, Jaime Waydo, Dave Rosenthal ve Benjamin Lyon 2021’in başlarında ayrıldı. Araç takımını yöneten Doug Field, 2021 Eylül ayında şirket ile bağını kopardı. Apple’ın otonom araç projesi donanım departmanından sorumlu olan Michael Schwekutsch kısa mühlet sonra onu takip etti. Sonra en yeterli mühendisler de çıkmaya devam etti. Sonra da Bass şirketten ayrılarak Meta’ya geçti.”

Gurman, 2022’nin yani içinde bulunduğumuz yılın Apple’ın araç projesi için bitme yılı olduğuna inanıyor. Kasım ayında Bloomberg, Apple’ın 2025’te otonom bir araç piyasaya sürmeyi planladığını bildirmişti.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Apple’ın araba takımı tıpkı anda iki yol için uğraşıyor. Bunun birincisi; Tesla’nın mevcut araçlarında birçoklarına misal halde direksiyon ve hızlanmaya odaklanan hudutlu kendi kendine sürüş özelliklerine sahip bir model yahut tam kendi kendine sürüş yeteneğine sahip bir versiyon oluşturmak. İkincisi ise; insan müdahalesi gerektirmeyen araç üretimi.

Çalışmanın yeni lideri Apple Watch yazılım yöneticisi Kevin Lynch oldu. Görüşmeler özel olduğu için kimliğinin açıklanmasını istemeyen bireyler, Lynch’in birinci versiyonda tam otomatik sürüş sistemine sahip bir otomobil için bastırdığını söyledi. Ayrıntılar geldiğinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.