Nirvana’nın Hiç Görülmemiş Fotoğrafları NFT Olarak Satılacak

NFT’ler son periyotta kripto paralardan daha çok konuşulan yegane varlıklar olmaya başladı. NFT’lerin oyunlarda kullanılmasından NFT hırsızlıklarına kadar birçok mevzuyla gündeme gelen bu projeler, kimi vakitse enteresan haberlerle karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde Black Sabbath’ın ünlü solisti Ozzy Osbourne’un kendi NFt projesini tanıtmak isterken birçok kişinin dolandırılmasına sebep olduğunu paylaşmıştık. Bu olayın üstüne müzik tarhinin efsanevi kümelerinden olan Nirvana’nın da hiç görülmemiş fotoğraflarının NFT olarak satışa sunulacağı açıklandı.

NFT’lerdeki fotoğraflar daha evvel hiç görülmedi

Rock müziğin efsane kümesi Nirvana’nın daha evvel hiç görülmemiş 15 fotoğrafı, NFT olarak açık artırmayla satışa sunulacak. Müzayedede Nevermind albümünün yayınlanmasından 6 gün evvel kümenin 1 Ekim 1991’de Philadelphia’da gerçekleştirdiği konseri sırasında fotoğrafçı Faith West tarafından çekilmiş 27 fotoğraf daha olacak.

Müzik sanayisi ile ilgili NFT çalışmalarıyla tanınan Pop Legendz tarafından organize edilecek müzayede kümenin efsane solisti Kurt Cobain’in doğum günü olan 20 Şubat’ta gerçekleşecek. Ayrıyeten Cobain’in son fotoğrafları ve ikonik hale gelmiş kimi fotoğraflarının negatif ve renkli basımları da NFT’de yer alacak. Müzayede fotoğraflar dışında GIF’ler ve fotoğrafların renkli ve saykodelik düzenlemeli hallerini de içerecek.

Müzayedenin elde edilen gelir iki kuruluş ortasında paylaştırılacak

GIF’lerin açık artırmasına 1ETH ile 67 ETH ortasında başlanacak. Müzayededen elde edilen gelirin yarısı iki kar gayesi gütmeyen kuruluş ortasında bölünecek. Bir kısmı risk altındaki LGBTQ+ gençlerine yardımcı olan Trevor Projesi’ne, bir kısmı ise çalışan fakir ailelere güneş gücü sağlayan ve gelir eşitsizliği ile uğraş eden Grid Alternatives’e gidecek.