Jetpack Üreticisi Kimsenin Jetpack Almadığından Şikayet Etti

Çoğunuz Jetgiller çizgi sinemasını hatırlıyorsunuzdur. O vakitler gelecekteki jetlerinde o çizgi sinemadaki üzere olacağını hayal ederdik. Şimdilerse ise jetpackler gerçeğe dönüşmüş durumda lakin hayallerimizdekinden çok farklı bir halde.

Avustralyalı mucit David Mayman ürettiği jetpacklerle neredeyse dünyanın her yerinde uçuş gerçekleştirdi. Jetpackler tahminen de kullanımlarının güç olmasından ötürü gereğince ilgi çekmedi ve bu jetpack Mayman’ı epey üzdü.

“Kafalarını kaldırıp üst bakmadılar”

Jetpacklerin ana problemlerinden birisi hiç pratik bir kullanıma sahip olmaması. Yaklaşık 40 kg tartısındaki bu jetpackler bedeninizde yanıklar olmaması için birkaç kalın kalın kollayıcı giysiyle kullanılmalı. Bununla da kalmıyor ve kullanıcılar ayaklarını havada ve çok düz tutmalı aksi takdirde ayakları yanabilir.

Mayman bir demecinde “Birkaç yıl evvel Sidney limanı etrafında bir uçuş yaptım. İnsanları görecek kadar yakın uçtuğumu hatırlıyorum ve kimileri üst bakmadı. Jetpack gürültülü, bu yüzden yemin ederim beni duydular. Lakin orada bir jetpackle uçuyordum ve bakmadılardiyor. Bu da Mayman için epeyce kırıcı bir deneyim olmuş.

İlk jetpack uçuşları 1960’larda yapıldı

JSTOR’a nazaran, birinci jetpack uçuşları yaklaşık 136 kg ağırlığında nozullardan sıcak gaz püskürten kelamda bir “roket kemeri” kullanılarak denendi. Mayman 1984 Olimpiyatları’nda bir pilotun bir paketi uçurmasını izledi. Yani jetpack teknolojisi yeni bir teknoloji değil.

Jetpack pilotu hayatından oldu

Jetpackler yalnızca sıcak egzozu, yükü ve sıkıntı kullanımıyla değil tıpkı vakitte 2020’de jetpack pilotu Vince Reffet’ın eğitim sırasında ekipmanı arızalanıp hayatını kaybetmesiyle de berbat bir üne sahip.

Fiyat, pratiklik ve güvenlik problemleri çözülene kadar beşerler aşağıya bakmaya devam edecek üzere görünüyor. Bundan yıllar sonra Jetgiller olur muyuz bilemiyoruz lakin sanırım Mayman’ın yüzü bir mühlet daha gülmeyecek.