Apple’ın VR Seti, Sorunlar Sebebiyle Geç Çıkacak

Apple’ın bir tıp sanal gerçeklik/artırılmış gerçeklik seti çıkaracağına dair söylentiler yıllardır ortalıkta dolaşmakta. Son gelen raporlar, teknoloji devinin şirketin birinci karma gerçeklik setini 2022 yılı içerisini piyasaya süreceği tarafında; fakat Bloomberg’e nazaran şimdi geliştirme etabında olan ve kimi problemlerle karşılaşan aygıt, Apple’ın kestirim ettiğinden daha geç çıkabilir.

Bloomberg’in haberine nazaran Apple’ın bu yıl düzenlenecek olan Worldwide Developers Conference’da tanıtmayı planladığı aygıtta çok ısınma, kameralar ve yazılımla ilgili geliştirme zorlukları üzere sıkıntılar bulunuyor. Apple’ın birinci başta 2021 yılında duyurup 2022’de de satışa çıkarmayı istediği aygıtın, Bloomberg’in iddialarına nazaran bu yılın sonlarına gerçek, hatta 2023’te satışa çıkması kuvvetle beklenen.

Fiyatı cep yakacak

Bloomberg; Apple’ın 27 bin TL’ye denk gelen 2 bin doların üzerindeki fiyat etiketiyle üst seviye olması beklenen bu birinci artırılmış gerçeklik setinin iki işlemeciye sahip olacağını ve bunlardan en az bir adedinin yeni MacBook Pro’larda bulunan M1 Pro çipine denk olacağını kaydediyor.

Daha evvel ortaya çıkan raporlarda da aygıtın başka gelişmiş bileşenlerin yanı sıra iki adet OLED mikro ekrana ve el takibi için 3D sensörlere sahip olacağı; bütün bunlarla birlikte aygıtın fiyatının epey uçuk olacağı belirtilmişti.

Öte yandan Apple’ın bir AR gözlüğü üzerindeki çalışmaları da hala devam ediyor; lakin Bloomberg, şirketin bu aygıtı bu on yılın sonunda tanıtmayı planladığını bildiriyor. Gelecekte daha hafif, daha kullanışlı ve günlük hayata entegre olabilecek AR gözlüklerle daha çok karşılaşacağımız aşikar. Lakin şu an için bu teknoloji yolun çok başında ve gerçek performans sergileyen eserler görmek için biraz daha beklememiz gerekecek üzere görünüyor.