Aşı Karşıtı ABD’li Siyasetçinin Twitter Hesabı Kapatıldı

2020 yılında bütün dünyayı tesiri altına alan Covid-19 salgını, her ne kadar ülkemizin çalkantılı gündemi içinde kendini unuttursa da global manada değerli bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Bu alanda aşı çalışmaları devam ederken bir yandan da aşı terslerinin toplumsal medya üzerinden yaptıkları telaffuzlar dikkat çekmeye devam ediyor.

OMICRON varyantının da çıkmasıyla birlikte aşı çalışmaları bir sefer daha sürat kazanmışken uzmanlar ve hekimler, aşı tersi olan insanların fikrini değiştirmek için açıklamalara devam ediyorlar. Öte yandan aşı aksisi olan politik figürler, toplumun bir kesitine tesir etmeye devam ediyor. Aşı tersliğinin bir epey ağır olduğu ABD’de de bu istikamette paylaşımlarda bulunan Cumhuriyetçi siyasetçi Marjorie Taylor Greene’in Twitter hesabı kapatıldı.

‘Twitter, ABD’nin düşmanıdır’

ABD’de Covid-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 825 bini aşmışken Georgia eyaletinden kongre üyesi olan Greene, geçtiğimiz devirlerde aşı aykırısı paylaşımlarıyla Twitter’dan ceza almıştı. Global salgınla ilgili aldatıcı bilgi paylaşımının önüne geçmek için denetlemelerini sürdüren Twitter, yanlış paylaşımları sebebiyle Greene’e 12 saatten bir haftaya kadar cezalar getirmişti.

Tartışmacı bir karakteri olduğu sav edilen ve ‘olay yaratan’ kimliğiyle tanınan Greene, bu stil paylaşımlarına devam ettiği için Twitter hesabı kalıcı olarak kapatıldı. Kongre içinde de maske kuralları dahil olmak üzere Covid-19 tedbirlerine ‘ısrarla’ uymadığı öne sürülen Greene, Twitter’ı “ABD’nin düşmanıdır” formunda nitelendirerek “Sosyal medya platformları gerçeğin yayılmasının önüne geçemezler…Komünist Demokratlar gerçeği engelleyemez. Ben hakikaten ve halktan yanayım. Bunu da aşacağız” şeklinde bir açıklamada bulundu.