Tesla 2021’de Araç Satışında Yeni Bir Rekor Kırdı

Tesla, geçtiğimiz günlerde en çok tercih edilen iki arabası Model S ve Model 3 araçlarının geri görüş kameralarında, bagajlarında ve ön kaputta birtakım hasarların tespit edildiğini açıklamıştı. Karşılaşılan bu hasarların kaza riskini arttırabileceği gerekçesiyle şirket evvel 475 bin, gerisinde da 200 bin aracının geri çekeceğini duyurmuştu. Elektrikli araba üreticiliğinde öncü şirket Tesla, 2021’in akabinde bugün, yıllık üretim ve satış bilgilerini açıkladı.

Hızla büyüyen ABD’li şirket Tesla, son yılların en tanınan araba üreticilerinden biri olmayı başardı. Bilhassa 2019’dan bu yana kesimde birinci sıralarda yer alan Tesla, Eylül ayının sonunda da satış ve üretim sayılarıyla 2021’in üçüncü çeyreğinde satış rekoru kırdığını açıklamıştı. Yeni yılın gelmesiyle açıklanan yıl sonu satış raporuna nazaran Tesla, 2021’de satışlarını geçen yıla oranla ciddi oranda arttırdı.

Tesla, 2021’de rekor sayıda araç sattı

Yakın vakitte kimi araçlarında güvenlik problemleriyle karşı karşıya kalan dev araba şirketi Tesla, bugün 2021’in satış sayıları hakkında açıklama yaptı. Açıklamaya nazaran şirket, yılın son çeyreğinde 305.840 adet aracı teslim ederek 2021 yılı satış sayısını 930.422’ye yükseltti. 2020 ile 2021’in son üç ayının satış oranları kıyaslandığında %70’lik bir artış görülürken, genel yıl bilgilerine bakıldığında ise bu oranın %87’ye ulaştığı gözlendi.

Dev şirketin CEO’su Elon Musk, önümüzdeki 10 yılın sonuna kadar yılda 20 milyon elektrikli araç satabileceğini düşündüğünü aktardı. Şirketin pay senedi analisti Dan Ives, “Elon Musk çip krizini öteki araba üreticilerinden çok daha düzgün yönetti. Bu nedenle Tesla, 2022’de çok daha güçlü bir pozisyona yerleşecek” dedi. Hem şirketin başarısı hem de bilhassa Almanya ve Teksas’ta elektrikli arabalara artan ilgi Tesla’nın önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı büyüyeceğini kanıtlıyor.