Çin’in Lisans Vermemesi Sebebiyle Oyun Stüdyoları İflas Etti

Çin maddelerine nazaran, oyun geliştiricilerinin App Store’da ve öteki uygulama pazaryerlerinde oyun satabilmesi için lisans alması gerekiyor. Lakin görünen o ki Çin, ülkede binlerce küçük oyun stüdyosu ve ilgili şirketin iflas etmesine neden olan düzenleyici eylemsizlik nedeniyle App Store ve öbür platformlara üretim yapan uygulama geliştiricilerine yeni oyun lisansları vermekten kaçınmaya devam ediyor.

Düzenleyicilerin 2021’in sonlarında aldığı lisans vermeyi durdurma kararının; 2022 yılında da devam edeceği kestirim ediliyor. Öte yandan Çin’deki oyunlar için lisans veren Ulusal Basın ve Yayın Yönetimi (NPPA), yeni onaylanmış oyunların listelerini yayınlamayı reddediyor.

Yasak sebebiyle 140.000 işletmenin iflas ettiği kestirim ediliyor

Raporlara nazaran, 2021’in birinci yarısında yeni oyunlar için onaylar “biraz fazla agresif” olarak kabul edilmiş ve düzenleyiciler temmuz ayında oyun lisans onaylarını askıya almaya karar vermişti. O sırada bu yasağın ne kadar süreceği belirtilmemişti; lakin South China Morning Post’a nazaran temmuz ayının sonunda başlayan yasak, 2018 yılındaki dokuz aylık kesintiden bu yana yeni oyun lisanslarının en uzun askıya alınması haline gelmiş durumda. NPPA, mevcut askıya alma durumu için resmi olarak bir neden vermemiş olsa da bunun, küçüklerin oyun oynama müddetlerine ait kısıtlamaları kapsayan, hükümetin oyun baskısıyla alakalı olabileceği düşünülüyor.

Düzenleyicinin yeni lisans sağlamaktan kaçınma kararının tesiri, bölgedeki oyun geliştiriciler için pek çok sıkıntıya yol açıyor. Kararın alındığı temmuz ayından bu yana yayıncılık, reklamcılık ve oyunların satışını yapan stüdyolar ve firmalar da dahil olmak üzere oyun dalındaki yaklaşık 140.000 işletmenin iflas ettiği tez ediliyor. Buna kıyasla 2020 yılının tamamında ise 180,000 oyun şirketinin kapandığı tabir ediliyor.

Apple, lokal yasalara uymak için Temmuz 2020’den bu yana NPPA’dan lisansı olmayan Çin App Store’daki güncellemeleri askıya alıyor. Bir oyunun lisanssız olması ise doğal olarak o oyunun bölgesel App Store’a gönderilemeyeceği yahut güncellenemeyeceği manasına geliyor. Bu yeni lisans eksikliğinin tesirleri, büyük oyuncular tarafından da hissediliyor. TikTok’un sahibi ByteDance, Baidu ve Tanwan Games, reaksiyon olarak oyun ünitelerindeki çalışanlarını işten çıkarırken, Tencent de dış pazarlara daha fazla kaynak aktarmaya başlamış durumda.