Avustralya Açık, Metaverse’te Yer Alan İlk Turnuva Oldu

Günümüzün en tanınan mevzularından birisi olan metaverse, gelecekte sanal ile gerçek dünyamızı bir ortaya getirmeyi hedefliyor. Günümüzde The Sandbox ve Decentraland üzere platformlar, gerçek hayatımıza şimdi yansımayan sanal gerçeklik platformlarıyla metaverse tecrübesini ucundan tattırıyorlar. Hatta metaverse’ün popülerleşmesiyle bu platformlar, büyük isimlerle de mutabakata başladı.

En fazla ilgi gören 3D sanal gerçeklik platformlarından Decentraland, şimdi geçtiğimiz günlerde Samsung ile anlaşarak Samsung’un ikonik mağazasına konut sahipliği yapmaya başlamıştı. Bugün, Decentraland hakkında kıymetli bir gelişme daha yaşandı. Dört dünya Grand Slam tenis turnuvasının birincisi olan Avustralya Açık, Decentraland’da da yer alacak.

Metaverse’te Avustralya Açık neler sunacak?

Avustralya’nın tenis sporu idare organı Tennis Australia, Decentraland ile paydaşlık kurdu ve metaverse’teki birinci resmi Grand Slam turnuvasını gerçekleştirme yoluna koyuldu. Bu iştirak kapsamında turnuvanın gerçekleştirildiği Melbourne Park’ın kimi bölümleri, Decentraland üzerinde sanal olarak tekrar oluşturuldu.

Metaverse’e giriş yapan birinci tenis turnuvasında oyuncular, tenis oynamayacaklar. Bunun yerine Avustralya Açık turnuvasını canlı bir biçimde toplanma alanından izleyebilecekler, 1970’lere kadar dayanan tenis maçı arşivine ulaşabilecekler. Ayrıyeten Mark Philippoussis ve şimdi açıklanmayan gerçek tenis oyuncularıyla da bir ortaya gelebilecekler.

Bunun yanı sıra elbette metaverse’e giriş yapan birden fazla şeyde olduğu üzere NFT’ler de bu paydaşlığın bir modülü olacak. Avustralya Açık, yaptığı duyuruda NFT platformu Sweet ile anlaştığını ve son 5 yılda düzenlenen turnuvayı temsil eden 6 NFT koleksiyonunu yayınlayacağını açıkladı.