Az Gören Engelli Bireyler İçin Kızılötesi Gözlük

Geçtiğimiz günlerde Almanya Münih Teknik Üniversitesi’nden Manuel Zahn ve Armaghan Ahmad Khan, az gören engelli bireyleri memnun edecek bir araştırmalarını yayınladılar. Araştırmaları kızılötesi teknolojisini kullanan bir gözlük ile az gören engelli bireylerin daha rahat bir formda etraflarındaki dünyada gezinmelerine yardımcı olacak.

İkili az gören bireylerin en yaygın aracı olarak kullandığı bastonun yalnızca yakın etrafındaki objeleri algılamasını kolaylaştırdığını daha uzaktaki pürüzleri algılayamama meselelerine yardımcı olmak istediklerini söylüyor.

Kızılötesi yardımıyla karanlıkta bile çalışacak

Zahn’ın tasarımı, prototip gözlüklere yerleştirilmiş bir çift kızılötesi kamera kullanıyor. Kızılötesi kamera küçük bir bilgisayar yardımıyla etraftaki alanın bir haritasını oluşturuyor ve stereoskopik bir manzara yakalıyor. Kızılötesi kullanıldığından, gözlük karanlıkta bile çalışıyor. Kullanıcılar titreşimli kol bandı yardımıyla da objelerin ne kadar yakın olduklarını ve nasıl yöneldiklerini anlayabilecek.

Yaptıkları testlerde, gönüllüler planlanan mahzur yollarında gezinirken yüzde 98’e varan doğruluk hissesinden yararlandı. Beş iştirakçinin hepsi engel rotasını tamamlamayı başardı. Üç koşudan sonra tüm iştirakçiler gelişme gösterdi ve vakitle suratları arttı.

Zahn ve Khan’ın yayınladıkları makalede Xbox oyunlarına ek özellikler ekleyen bir hareket algılama sistemi olan Microsoft’un Kinect’i sıklıkla geçiyor. İkili kameralarının ve kurulumlarının bir Kinect’ten daha küçük, daha az dikkat cazibeli ve daha ucuz olacağındansa emin.

Az görme pürüzü olan bireyler için epeyce rahatlatıcı bir teknoloji olacağa benziyor.