Ford Mustang Mach 1 ve Porsche Cayman GT4 ve 718 Drag Yarışı

Bu yılın üçüncü drag yarışı haberiyle araba tutkunlarını bir kere daha buraya davet ediyoruz. Yeni yılın birinci gününde bomba üzere bir yarış düzenleyen ünlü YouTube araba kanalı carwow, Ford Mustang Mach 1 ve Porsche Cayman GT4 ve Porsche Cayman 718 modellerini drag yarışında teste tuttu. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni drag yarışında ise üç güçlü araç kozlarını paylaşıyor.

Klasikleşen drag yarışlarında bu haftanın konukları Ford Mustang Mach 1 ve Porsche Cayman GT4 ve Porsche Cayman 718 oldu. Her üç modelin de yarış pistlerinin tozunu attırması için tasarlanmadığını söyleyebiliriz. Yarışın kendisine göz atmadan evvel her vakit olduğu üzere arabaların genel özelliklerine bir göz atalım.

Yarışçıların genel özellikleri:

Porsche Cayman GT4 yarışçımız ile başlayalım. 420 beygir ve 420 Nm tork gücü üretebilen 4 litrelik altı silindir bir motorla çalışır. Sadece arttan çekişlidir ve ayrıyeten altı vitesli düz şanzıman ile donatılmıştır. Yük olarak ise 1420 kg ile tartıya çıkıyor. Bu otomobilin fiyatı ise; 76 bin sterlin olarak belirtiliyor.

Diğer yarışmacımız olan Porsche Cayman 718. Bu araç giriş düzeyi, bu nedenle yalnızca 300 beygir ve 380 Nm’lik 2 litre düz dört turboşarjlı bir motorla çalışıyor. Tıpkı vakitte araba arttan çekişlidir lakin 1365kg ile şuanki pistte en hafif otomobildir. Bu arabanın fiyatı ise; 47 bin sterlin olarak belirtiliyor.

Son yarışmacımız ise Ford Mustang Mach 1. Araçta 5 litrelik doğal V8 motor bulunuyor. Ayrıyeten araba 460 beygir ve 529Nn ile en fazla gücü azaltıyor. Fakat araç, 1807 kg yüküyle birebir vakitte en ağırı ve tıpkı Porsche Cayman GT4 üzere bir manuel vitese sahip. Bu aracın fiyatı ise; 57 bin sterlin olarak belirtiliyor.

Şimdi de sıra bu üç güçlü rakibin kozlarını paylaştığı yarışa geldi. Yarışın birinci etabında (3:41 ve 4:41 ve 5:38) araçların kalkış suratları teste tutuluyor. İkinci etaptaysa (6:20 ve 7:35) arabaların sürüş sırasında hızlanma kabiliyetleri yarıştırılıyor. Üçüncü ve son etapta (7:41) da fren testi yer alıyor.

Ford Mustang Mach 1 ve Porsche Cayman GT4 ve Porsche Cayman 718 drag yarışı:

YouTube video